Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Açıkladı! Dolar/TL Beklentisi Yükseldi!

Merkez Bankası Açıkladı! Dolar/TL Beklentisi Yükseldi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 77 katılımcı ile gerçekleştirdiği, 2017 yılı Kasım Ayı Beklenti Anketi açıklandı.

  TÜFE Arttı

  Açıklanan rapora göre, 2017 kasım ayında tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, bir önceki anket beklentisi dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,60 oranında artış meydana geldi. Söz konusu artış ile TÜFE yüzde 0,75 olarak açıklandı. Aralıktaki TÜFE beklentisi ile aynı anket dönemlerinde sırası ile yüzde 0,51 ve yüzde 0,43 olarak açıklandı. 2018 Ocak TÜFE beklentisi ise yüzde 1,27 olarak kayda geçti.

  Cari Yıl Sonu TÜFE Beklentisi Yükseldi!

  Cari yıl sonu TÜFE beklentisine bakıldığında yüzde 10,68 seviyesine yükseldiği açıklandı. Bir önceki anket döneminde cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 9,89 olarak açıklanmıştı. Ekim ayı anketinde 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 8,52, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 7,98 olarak açıklanmıştı. Kasım anketine göre bu oranlar sırası ile yüzde 8,65 ve yüzde 8,25 olarak açıklandı.

  Cari İşlemler Açığı Beklentisi Yükseldi

  Bir önceki anket döneminde 38 milyar dolar olan cari işlemler açığı beklentisi kasım anketinde 39,1 milyar dolar olarak açıklandı. 2018 cari işlemler açığı beklentisine bakıldığında ise aynı anket dönemlerinde sırası ile 40,1 milyar dolar ve 40,5 milyar dolar olarak açıklandı.

  Dolar/TL Beklentisi Yükseldi!

  Katılımcıların 2017 sonu döviz kuru yani dolar/TL parametresi beklentisi kasım anketinde 3,8624 lira olarak açıklandı. Bir önceki anket döneminde bu beklenti 3,7165 liraydı.

  Yıl Sonu Büyüme Beklentisi Yüzde 5,5′ Çıktı!

  2017 GSYH büyüme beklentisine bakıldığında ise yüzde 5,5′ yükseldiği görülmekte. Bir önceki anket döneminde bu oran yüzde 5,2 seviyesindeydi. Yine bir önceki anket döneminde yüzde 4,3 olan 2018 büyüme beklentisi, kasım  anketinde yüzde 4,2’ye çıktı.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,238TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

  QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

  Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

  Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

  TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

  Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

  TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

  TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...