Bankacılık Sektörü Toplam Mevduat Arttı!

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre 2017’nin ilk 9 aylık dönemin bankacılık sektörünün toplam mevduatı geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman yüzde 21,1 oranında artış göstererek 1 trilyon 511 milyar 833 milyon liraya yükseldi.

Bankacılık sektörünün aynı dönemindeki nakdi kredileri incelendiği zaman yine artış meydana geldi. Söz konusu artış yüzde 23,3 oranında olup, nakdi kredi tutarı 2 trilyon 22 milyar 858 milyon lira oldu.

Sektörün borçlandırma devamlılığının sağlanmasında önemli olan göstergelerden kredilerin mevduata olan oranını bakıldığında 2017 yılının Eylül dönemi itibari ile toplamda 79 ilde yüzde 100 seviyesinin üzerine çıktı. Bu oran, geçen yılın aynı döneminde 77 ilde yüzde 100’ün üzerindeydi.

65 İl Geriledi!

Kredilerin geri dönüşlerinde olumlu seyir izlenirken, 2017’nin ocak- eylül dönemleri arasında geçen yıla oranla takipteki alacakların nakdi krediye olan oranı toplamda 65 ilde gerileme yaşadı.

İlk Sırada Gaziantep Yer Aldı!

Ülkemizdeki nakdi kredilerin mevduata olan oranı kapsamında eylül sonu itibari ile Gaziantep ilk sırada yer aldı. Gaziantep’te nakdi kredilerin mevduata oranı yüzde 318,2 olarak açıklanırken, 1 Türk Lirası değerindeki mevduata karşın 3,2 Türk Lirası değerinde kredi kullandırımı söz konusu oldu.

Kredinin mevduata oranı en fazla olan illerde ikinci sırada yer alan Erzurum ve Kahramanmaraş oldu. Üçüncü sırada ise Şanlıurfa yer aldı. Erzurum ve Kahramanmaraş’taki kredi/mevduat oranı yüzde 307,7, Şanlıurfa’daki bu oran ise yüzde 260,9 olarak açıklandı. Kredi-mevduat oranı en fazla olan iller arasında Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Adıyaman ve Van’da yer aldı.

Kişi Başı Nakdi Kredi Kullanımında İstanbul İl Sırada!

2017’nin eylül dönemi itibari ile kişi başına nakdi kredi kullanımlarına bakıldığında İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’da nakdi kredi kullanımı 43 bin 595 lira oldu. İstanbul’dan sonra Ankara, Denizli, Antalya ve Kocaeli yer aldı. Bu illerde ise sırası ile 39 bin 119 lira, 25 bin 520 lira, 24 bin 350 lira, 20 bin 715 lira olarak kayıtlara geçti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...