Tarım Sektörü Sanayiye Yarım Milyon Fark Attı!

0

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektörünün bu yılın ağustos döneminde sanayi sektöründen 516 bin kişi daha fazla istihdam imkanı sağladığını açıkladı.

Mayıs, haziran ve temmuz aylarında da olduğu gibi tarım sektörünün ağustos ayında da sanayiden çok daha fazla istihdam imkanı sağladığını ifade eden Bayraktar, tarımın sanayiye yarım milyondan fazla fark attığını söyledi. Bu yılın ağustos döneminde bir önceki kıyasla tarımın istihdamının 68 bin kişi azaldığını söyleyen Bayraktar, buna rağmen geçen yılın aynı dönemine göre 193 bin kişi arttığını açıkladı.

Tarım sektörünün mayıs ayında toplamda 5 milyon 577 bin kişilik istihdam sağladığını söyleyen Bayraktar, haziran ayında 5 milyon 575 bin, temmuz ayında ise 6 milyon 21 bin kişiye istihdam imkanı verildiğini söyledi. Ağustos ayında toplam istihdamın 28 milyon 828 bin olduğunu söyleyen Bayraktar, bunun yüzde 20,7’lik kısmının tarım sektörü tarafından karşılandığını, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde yüzde 21’e tekabül ettiğini, bunun nedeninin ise geçen yılın ağustos döneminde 27 milyon 473 bin olan istihdam sayısının 1 senede 1 milyon 355 bin artış göstermesi olduğunu söyledi.

En Büyük Pay Hizmetler Sektöründe!

İstihdamda tarım sektörünün payının yüzde 20,7’yken, sanayinin burada payının yüzde 18,9 olduğunu söyleyen Bayraktar, inşaat sektörünün payının ise yüzde 7,9’da kaldığını, istihdamdaki en büyük payın ise hizmet sektörüne ait olduğunu, hizmet sektörünün sağladığı istihdamın yüzde 52,6’ya tekabül ettiğini söyledi.

Tarım sektörünün işsizliği aşağı yönlü çeken en önemli sektörlerden biri olduğunu söyleyen Bayraktar, ağustos döneminde kadınlardaki işsizliği 5,3 puan düşürdüğünü, bu düşüş ile kadınlardaki işsizliğin yüzde 20,3 seviyesinden yüzde 15’e indiğini, erkeklerde ise 1,3 puan ile yüzde 9,7 olan seviyenin yüzde 8,4’e indiğini söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın