Gün içerisinde ortaya çıkan BDDK’nın OTAŞ ile ilgili talimat verdiği haberleri hakkında açıklamalarda bulunan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bu konuda herhangi bir taleplerinin bulunmadığını, haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

“Kimseye Kıyak Geçmiyoruz”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, gün içerisinde bazı haber siteleri tarafından yayınlanan BDDK’nın OTAŞ hakkında bir talimat verdiğini, OTAŞ için yasal takip sürecinin başlatılmaması için ricada bulunduğuna yönelik yayınlanan haberlerin asılsız olduğunu belirtti. Hiçbir kuruma kıyak geçilmediğini kaydeden Akbank, haberlerin tamamen asılsız olduğunu kaydetti.

BDDK Tüm Aksamalara Müsaade Süresi Tanır

Kredi konusunda BDDK olarak ödemelerde yaşanan aksamaların olması halinde, biriken borçların yapılandırılması aşamasında bir müsaade süresi tanıdıklarımını, bu konuda çerçeve sunduklarını ifade eden Akben, Türkiye’nin sahip olduğu ekonomik şartlar gereğince bankaların gecikme yaşanması halinde devreye girerek yapılandırma yapabildiklerini, ödemeleri de bu çerçevede gerçekleştirebildiklerini ifade etti.

OTAŞ Haberleri Asılsız

Bahsi geçen asılsız haber için ‘maksadını aşan ifade’ tanımını kullanan Akben, OTAŞ ile alakalı bir talepleri olmadığını, kimseye herhangi bir kıyak geçilmediğini, BDDK’nın Türkiye menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini, konu ile Hazine’nin yakından ilgilenmekte olduğunu, BDDK’nın takip konumunda olduğunu ifade etti.

Bankaların Yapılandırma Aşamasında BDDK’ya Danışmasına Gerek Yok

OTAŞ’ın iflas etmiş bir kurum olmadığını kaydeden Akben, yapılandırma müsaadesinin tüm kredilerde olduğunu, konunun tamamen kredi sunan bankaların kontrolünde olduğunu, kredi yapılandırma aşamasında BDDK’ya danışmadan bankaların takip aşamasına ya da yapılandırma aşamasına geçebileceklerini kaydetti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın