Ana SayfaGündem10 Ayda Bankalara 17 Milyon Adet Çek İbraz Edildi!

10 Ayda Bankalara 17 Milyon Adet Çek İbraz Edildi!
1

-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 2017 Ekim dönemine ilişkin Çek Raporu’nu yayınladı.

Yayınlanan rapora göre, 2017 yılının ocak ile ekim dönemleri arasında bankalara toplamda 651 milyar Türk Lirası değerinde olan 17 milyon tan çek ibraz edildiği açıklandı.

TBB‘nin açıkladığı rapora göre, bu yılın ilk 10 aylık döneminde bankalara ibraz edilen 530.000 keşideciye ait olan 17 milyon tane çekin toplamdaki değeri 651 milyar liraya tekabül etti. Geçen senenin aynı dönemi  ile kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 11 oranında artış meydana geldi. Yine geçen seneye oranla keşideci sayısı yüzde 3 oranında, çek adeti ise yüzde 5 oranında geriledi.

Ocak ile ekim ayları arasında bankalara ibrazında 44 bin keşideciye ait olan 14 milyar lira değerindeki tutarın 380 bin adet çeke karşılıksız işlem yapıldı. Karşılıksız işlem yapılan 27.000 keşideciye ait 3 milyar lira değerinde 87 bin adet çekin ödemesi de sonradan yapıldı.

Karşılık işlem ile yapılan çeklerin tutarı geçen yıl ile kıyaslandığında yüzde 38 oranında azaldığı görülmekte. Benzer şekilde geçen yıla kıyasla keşideci sayısı yüzde 28 oranında, adet ise yüzde 43 oranında geriledi.

Karşılıksız işlemi gerçekleştirilen çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı incelendiğinde, tutar bazında geçen yıla göre kıyasla 1,8 puanlık düşü gözlemlendi. Bu duşu ile yüzde 2,2 seviyesine tekabül etti. Adet bazında bakıldığında ise 1,5 puanlık düşüş gerçekleşerek yüzde 2,2 seviyesine tekabül etti.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ile adetinin en fazla olduğu il ise İstanbul olarak açıklandı. İstanbul’un devamında ise sırası ile Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya yer aldı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol