Bankaların 10 Bin Adet Gayrimenkulü Satışta!

0

Banka ve finans şirketlerinin satışta olduğu bilinen gayrimenkullerinin sayısı 8.412. henüz satışa çıkartılmamış olanlarla birlikte bu rakamın 10.000 adedi bulduğu tahmin ediliyor.

Henüz Satışa Çıkartılmayanlar da Var

Bankalar tarafından kullandırılan kredilerin ödenmemesi durumunda banka ve finans şirketleri tarafından başlatılan yasal takip, haciz gibi işlemlerin sonucunda bankalara devrolan, sonrasında da satışa çıkartılan bilinen gayrimenkul sayısı 8.412 adet. Ayrıca yine bankaların bünyesinde bulunan ancak henüz satışa çıkartılmamış olan gayrimenkullerle birlikte bu rakamın 10.000 adet civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bazı Bankalar Gayrimenkullerini Açıklamıyor

Türkiye’deki bankaların internet siteleri incelendiğinde 10.000 adede yakın gayrimenkulün satışta olduğu görülüyor. Bankaların internet sitelerinde 8.412 adet gayrimenkul satışa hazır halde. Ancak bazı finans şirketleri ve bazı bankaların açıklamadığı gayrimenkullerin olması da göz önünde bulundurulduğunda bu rakamın 10.000 adede ulaşacağı tahmin ediliyor. Satışa çıkartılmayan kısım gayrimenkullerin değer belirleme aşamasında olduğu biliyor. Bazı bankalar satışa çıkarttıkları gayrimenkullerini kamuoyu ile paylaşırken, bazıları da bunu açıklamamayı tercih ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Ekim 2022!

Vakıfbank En Fazla Gayrimenkule Sahip Banka

Bankaların internet sitelerinden ve gayrimenkul pazarlama şirketlerinin verilerinden elde edilen bilgilere göre Türkiye’de en çok gayrimenkule sahip bankanın Vakıfbank olduğu ortaya çıktı. Vakıfbank’ın satışta olan gayrimenkullerinin sayısı 2.422 adet.

Bankalar tarafından konut kredisi kullandırırken ipotek altına alınan evler, ticari kredi kullandırırken ipotek altına alınan çeşitli gayrimenkuller kredilerin tahsil edilememesi halinde bu malları mülkiyetlerine geçiriyorlar. Bankalara geçen gayrimenkuller hakkında değerleme çalışmaları yapıldıktan sonra bu mallar satışa çıkartılıyor.

KOBİ Kredilerinden Elde Edilen Gayrimenkuller Çoğunlukta

Alınan bilgilere göre bankaların bu yolla elde ettikleri gayrimenkullerin çoğunu konutlar oluştursa da arsa, arazi ve fabrika gibi gayrimenkullerin sayısı da hatırı sayılır derecede. Bankaların KOBİ kredileri ile ödenmeyen borçlardan dolayı bankalara geçen gayrimenkullerin çoğunlukta olduğu söyleniyor.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından banka gündemi olarak açıklanan verilere göre finans sektörünün toplam alacakları 72 milyar 200 milyon lira. Bu tutarın 67 milyar 100 milyon lirasını bankaların alacakları oluşturuyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın