Cumhurbaşkanı: Banka Faizlerinin Üzerine Gideceğiz!

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 günlük yurtdışı gezisinden dönerken uçakta bir toplantı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bakanlar Kurulu ile Kamu Bankası Yöneticileri Görüşecek

Önce Rusya’nın Soçi kentine giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile, daha sonra da Katar’a giderek Katar Emiri ile görüşen Erdoğan, dönüş yolunda uçakta gazetecilerle düzenlediği toplantıda Türkiye gündemi ile ilgili çeşitli konularda açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, banka faizleri konusuna da değindi. Faiz lobisinin ve banka faizlerinin üzerine gideceklerini söyleyen Erdoğan, önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu ile kamu bankalarının yöneticilerinin bir araya gelerek görüşeceklerini açıkladı.

Sebep Faiz Sonuç Enflasyondur                      

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda faizlerin yüksek olması ile ilgili eleştirilerde bulundu. Faizlerin yüksek olmasının enflasyon oranları ile doğru orantılı olduğunu söyleyen Erdoğan, enflasyon oranı ve faiz oranı ilişkisinin bir sebep – sonuç ilişkisi olduğunu, sebebin banka faizi, sonucun da enflasyon olduğunu, bugüne kadar hep aynı şeyi söylediğini, banka faizleri yükseldikçe enflasyonun da yükseleceğini, kesinlikle düşmeyeceğini, ancak bunu yetkililere anlayamadığını, banka yöneticilerinin daha yüksek kar elde etmeye baktığını, faizleri yükselterek kendi karlarını düşündüklerini, ancak diğer yanda vatandaşların enflasyon ile mücadele ettiğini belirtti.

Faiz Lobisinin Üzerine Gideceğiz

Enflasyonun vatandaşı inim inim inlettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtemelen gelecek hafta Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili bakanların bazı kamu bankalarının temsilcileri ile bir araya geleceklerini, bu konuyu masaya yatıracaklarını, faiz lobisinin ve banka faizlerinin üzerine gitmekte kararlı olduklarını, faiz lobisinin üzerine gidilmediği takdirde enflasyonun aşağı çekilemeyeceğini, Türkiye’de yapılacak olan yatırımların artmayacağını ve istihdam rakamlarında artış olamayacağını, bu işi mutlaka başarmaları gerektiğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın