Ana SayfaEkonomiMoody’s’ Türkiye İçin Analiz Raporunu Yayınladı

Moody’s’ Türkiye İçin Analiz Raporunu Yayınladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s, Türkiye ile alakalı yıllık analiz raporunu yayınladı. Türkiye’nin ekonomik görünümünden umutlu olunduğunun vurgulandığı raporda, kamu destekleri hakkında önemli detaylara yer verildi.

Moody’s tarafından hazırlanan raporda Türkiye’nin sahip olduğu kredi profilinin yorumlaması yapılırken, Türk ekonomisinin dirençli bir ekonomi olması ve kamu finansmanı ile destek sağlanarak hem siyasi olarak oluşan risklere ve dış politika hassasiyetine karşı bir denge sağlandığının altı çizildi.

Moody’s Raporunda Kritik Durum Uyarısı

Moody’s hazırladığı raporda hem Türkiye’nin ekonomik olarak büyüme ivmesinin, hem de kamu finansmanı ile sektörlere can katılmasının önemini vurgularken, aynı zamanda büyümede bir yavaşlamanın yaşanması halinde ve kamu finansmanının de kötüye gitmeye başlaması ile birlikte kurumsal gücün zayıflayacağı, bu durumun da Türkiye’nin sahip olduğu kredi notuna olumsuz yansıyarak daha aşağı inmesine ortam yaratacağı belirtildi.

2016 yılında yaşanan kamu finansmanındaki ağırlaşmaya rağmen Türkiye’nin dirençli bir ekonomi yapısına sahip olduğunu vurgulayan Moody’s, aradan geçen süreçte hem ekonominin büyümesinin, hem de kamu borcu dengesinin yönetilebilir bir şekilde olmasının kredi notu için oldukça olumlu bir zemin hazırladığı belirtildi.

Moody’s’in yıllık kredi değerlendirme raporunda aynı zamanda küresel olarak yükselişte olan faiz oranları için de mali sonuçlarda olumsuz etki yaratabilmesinin mümkün olduğunun, Türkiye’nin bunu ciddiye alması gerektiğine vurgu yapıldı. Türkiye’nin sahip olduğu kamu borcu için 2018 tahmininde bulunan Moody’s, bu borcun gayri safi yurt içi hasılaya olan oranının yüzde 30 düzeyinin altında kalmasının beklendiği, Türkiye’nin sahip olduğu kurumsal ortamın ve rekabetçiliğin gelişmesi halinde, hassaslıklarda azalma olacağı, bu durumun da Türkiye’nin kredi notunu yukarı yönlü ivmelendireceğini belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.