Bankacılık Sektörünü Bekleyen Riskler ve Fırsatlar Masaya Yatırıldı

0

Koç Üniversitesi ve TÜSİAD’ın ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu, “Bankacılık Sektörü: Riskler, Kırılganlıklar ve Çözüm Önerileri” konulu konferans organizasyonu gerçekleştirdi.

TÜSİAD ve Koç Üniversitesi’nin iş birliği ile düzenlenen konferansta orta ve uzun vadede bankacılık sektörünü bekleyen riskler ve fırsatlar üzerinde görüşler bildirilirken, aynı zamanda bankacılık sektörünün sahip olduğu mevcut sorunlar ve çözüm önerileri de ele alınarak incelendi.

Desteklerin Üretken Alanlara Yönlendirilmesi Gerek!

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilecik, yaptığı açılış konuşmasında tasarrufların kısıtlı olduğu bir dönemden geçildiğini, bu dönemde kaynakların akılca yönetiminin oldukça önemli olduğunu, dış finansman koşullarının da zorlaştığını belirtirken, ekonomi politikalarının tasarlanma aşamasında ve Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi kredi büyümesini hedefleyen mekanizmaların sunduğu çalışmaları oluştururken, hedefin üretken alanlara doğru finansmanın sağlanması olması gerektiğini kaydetti. Bilecik, yüksek büyümenin, verimlilik artışı ile mümkün olduğunu, bu durumun gerçekleşmemesi halinde ise sonucun yüksek enflasyon olarak vatandaşın karşısına çıktığını, aynı zamanda finansal kırgınlığın da zirve yaptığını kaydetti.

Türkiye’nin son dönemlerde yaşadığı zor dönemlere rağmen Türk ekonomisinin dik bir şekilde ayakta kaldığını kaydeden Bilecik, bu durumun bankacılık sektörünün güçlü olması, mali konularda disiplinin, denetimin ve düzenlemenin oldukça etkili bir şekilde çalışması gibi kriterler sayesinde oluştuğunu kaydetti.

2001 Krizi Sonrası Bankacılık Sektörünün Yapılanması 2008’in Atlatılmasına Ortam Yarattı!

Konferansın ana tema konuşmasını gerçekleştiren Denizbank Genel Müdürü ve TÜSİAD Bankacılık Çalışma Grubu Başkanı Hakan Ateş, 2001 yılında Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında bankacılık sektörünün yaşadığı yeniden yapılanma sayesinde 2008 krizine karşı direnç gösterebildiğini ifade ederken, global ekonomide ve politikada yaşanan belirsizliklere rağmen, Türkiye’nin benzer ülke gruplarına göre bankacılık sektörünün büyüme oranlarında ileride olduğunu kaydetti. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın