Ana SayfaGündemTürk Heyetin Talepleri Kabul Edilmeyince Rest Çekildi!

Türk Heyetin Talepleri Kabul Edilmeyince Rest Çekildi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin heyeti ile birlikte katıldığı BM İklim Değişikliği Konferansı’nda Türkiye’nin talepleri kabul edilmedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Almanya’nın Bonn kentinde yirmi üçüncüsü düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP23)’na heyeti ile birlikte katılım sağladı. Türkiye’nin gündeme getirdiği ve 3 madde içeren taslağın kabul edilmemesine tepki gösteren Özhaseki, taleplerin kabul edilmemesi ile birlikte heyeti ile birlikte toplantıyı terk etti.

Türkiye’nin 2 Ana Maddesi

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, Türkiye’nin gündeminde iki farklı ana konunun yer aldığını belirtti. Bu konulardan ilkinin 100 milyar Dolarlık büyüklüğe sahip Yeşil İklim Fonu adı verilen fon olduğunu ifade eden Özhaseki, Türkiye’nin para verecek ülke konumunda olduğunu, gelişmekte olan ülke olunması sebebiyle Türkiye’nin para alması gerektiğini, bu konuda bir uzlaşma sağlanamadığını ifade etti. Bakan Özhaseki, gündemde olan diğer konunun ise karbon emisyonu azaltımı olduğunu belirtti. Türkiye’nin dünya ülkelerine oranla yüzde 0,7 oranında hava kirliliği yaptığını ifade eden Özhaseki, bu maddenin Türkiye’nin önüne sürülmesi ile birlikte köprü, termik santral gibi Türkiye’nin hayata geçirdiği birçok yatırımın önünün iklimi kirletme bahanesinin arkasına saklanılarak engellenmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Toplantıdan ayrılan Türk heyeti, taleplerin yerine getirilmemesi halinde Paris Anlaşması’nda taraf olunmayacağını ve bu anlaşmayı TBMM’ye getirmeyeceklerini kaydetti.

Sorun 1992’de Başladı

Açıklamalarında BM İklim Konferansı Taraflar Sözleşmesi’nin 1992 yılında imzalandığını, o dönemde yapılan hataların cezasının bugün çekildiğini, Türkiye’nin OECD ülkesi olması sebebiyle gelişen ülkeler kategorisi Ek-1’de yer aldığını, o dönem yetkililerinin bu duruma itiraz etmediğini, gelişmiş ülkeler kategorisinde olunduğu için Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu’na sürekli olarak katkı sağlamak zorunda olduğunu, teknoloji desteği sağlamak zorunda olduğunu ve mutlak karbon emisyonu azaltımı yapılması gerektiğini ifade etti.

Gelişmekte olan ülkeler kategorisi olarak tanımlanan Ek-2 listesinde yer alan ülkelerin 100 milyar Türk Lirası tutarındaki Yeşil İklim Fonu’ndan aldıkları payın azalmasını istememeleri sebebiyle Türkiye’yi kabul etmediklerini ve 3 maddelik talebi reddettiklerini ifade eden Bakan Özhaseki, bu durum karşısında Türkiye’nin de rest çekerek toplantıdan ayrıldığını kaydetti.

Bakan Özhaseki, devam eden süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı görüşmeler yapacağını, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler listesine geçebilmesi için 2020 yılına kadar vaktinin olduğunu, eğer bunun sağlanması başarılamazsa da geri adım atılmayacağını kaydetti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...