Bankacılık Dışı Finans Sektörü Ekonomik Kalkınmayı Sırtlanmak İstiyor!

0

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, Kredi Garanti Fonu’nun bankacılık sektörünün dışına açılması konusunda yapılması gereken düzenlemeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

FKB Başkanı Cantekin, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) oranının düşürülmesi, Kredi Garanti Fonu’nun bankacılık sektörünün dışındaki finans kesimine de teminat sunması ve krediler için ayrılan karşılıkların gider olarak yazılabilmesi için önemli düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Finans sektöründen bankacılık dışı finans sektörlerinin aldığı payı yükseltmenin FKB’nin öncelikleri arasında yer aldığını ifade eden Cantekin, bankacılık dışı finans alanının Türkiye’deki ekonomi içinde sahip olduğu konumu yükseltmek, aldığı payı yükseltmek adına bir takım yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini, bu düzenlemelerin kritik önem barındırdığını belirtti.

Finansal Kurumlar Birliği olarak devam etmekte olan İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin kapsamında bazı düzenlemelerin de hayata geçirilmesini umduklarını ifade eden Cantekin, hem BSMV oranının düşürülmesi, hem kredi ödemeleri için ayrılan özel karşılıkların gider olarak yazılması, hem de Kredi Garanti Fonu’nun bankacılık dışı finans sektörüne de açılması alanında vergisel olmayan konular için bir takım düzenleme beklentilerinde olduğunu, KOBİ’lerin finansmana erişimi noktasında yer almayı ve Türkiye’nin ekonomik kalkınması konusunda yapılan çalışmaların bankacılık sektörü ile birlikte omuzlamak istediklerini ifade etti.

FKB’ye üye olmuş olan 100 şirket bulunduğunu ifade eden Cantekin, bu şirketlerin 25 tanesinin finansal kiralama, 61 tanesinin faktöring, 14 tanesinin de finansman alanında hizmet verdiğini, 2017 yılının sektörler açısından olumlu bir dönem olduğunu, yıl sonunda yaklaşık 190 milyar Türk Lirası tutarında bir işlem hacmine ulaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın