Ana SayfaEkonomiRüzgar Enerjisi Birliği Açıkladı: 5 Milyar Dolarlık Yatırım Geliyor!

Rüzgar Enerjisi Birliği Açıkladı: 5 Milyar Dolarlık Yatırım Geliyor!
R

-

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven tarafından yapılan açıklamada 5 milyar dolar düzeyinde bir rüzgar yatırımı için düğmeye basıldığı ifade edildi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından yapılan açıklamada 2017 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen 710 megavatlık kapasite yarışmaları, YEKA ihalesi ve Aralık ayında düzenlenecek olan 2 bin 130 megavatlık yarışma ile birlikte, kapasite tahsis edilen projelerin toplamı yaklaşık olarak 4 bin megavata yükselecek. Söz konusu rüzgar yatırımları sayesinde vatandaşın daha ucuz elektrik temin edebilecğeini ifade eden TÜREB Başkanı Ataseven, 32 farklı bölgede 2 bin 130 megavat kurulu gücü kapsayan lisans tahsis yarışmasının 25 Aralık – 29 Aralık döneminde gerçekleşeceğini ifade etti.

Rüzgar Enerjisi Yatırımı Sayesinde Elektrik Fiyatları Düşecek!

Düzenlenecek yatırımlar ile birlikte 2 bin 130 megavatlık yarışma esnasında kazanan firmalar sayesinde programların toplamının 4 bin megavatı bulacağını ifade eden Ataseven, 2 bin 130 megavatlık yarışma için yapılacak yatırım bedelinin yaklaşık olarak 2,5 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade etti. Sadece 2017 yılı içerisinde düzenlenen yarışma ve YEKA projeleri sayesinde 5 milyar dolar tutarında bir rüzgar yatırımı için düğmeye basılmış olunduğunu ifade eden Ataseven, rüzgar ve enerji yatırımları sayesinde elektriğin her geçen gün indirime uğramasını beklediklerini ifade etti.

Rüzgar yatırımlarının hayata geçirilmesi için izin alma, kurulum yapma ve lisanslama süreçleri için yaklaşık 3 ila 4 yıl gibi bir süreye ihtiyaç duyulduğunu belirten Ataseven, bu projeler eşliğinde Türkiye’nin hedefine yaklaşacağını, ancak yine de ulaşamayacağını ifade etti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol