Ana Sayfa Ekonomi Özel Sektörün 80 Milyar TL KDV İadesi Alacağı Var!

Özel Sektörün 80 Milyar TL KDV İadesi Alacağı Var!

-

Maliye Bakanlığı tarafından Aralık ayının sonuna kadar Bakanlar Kurulu’na sunulacak KDV Reformu’nda oldukça önemli bir madde dikkat çekiyor.

Birçok bürokratik işlemin azaltılması ve vergi sisteminin daha adil bir hal alması konusunda birçok reform barındıran yeni KDV Kanunu sayesinde hem üretici, hem de satıcılar bir nebze olsun rahatlayacaklar. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni kanun hakkında iki önemli madde hakkında açıklamada bulunurken, bu maddelerden bir tanesi yatırımcı şirketlerin KDV ödemelerini gelir elde etmeye başladıktan sonra indirim sağlamasını, belirli dönemlerde nakit KDV iadesi olanağı yapılması oldu.

Özel Sektörün Alacağı 80 Milyar Lira!

Yatırımcı şirketlerin devlette 140 milyar Türk Lirası tutarında KDV iadesi bulunurken, devlet kurumlarının bu rakamdan çıkartılması halinde özel sektöre yapılacak KDV iadesinin 70 ila 80 milyar Türk Lirası konumunda olduğu belirten Ağbal, mevcut olan sistemin KDV açısından yatırımcı şirketlere yük bindirdiğini, yapılacak düzenleme ile hem yatırım, hem üretim, hem de ihracat üzerindeki KDV yükünün kaldırılacağını belirtti.

Makine Teçhizat Alımında KDV Sıfırlanacak!

Makine ve teçhizat alanında da önemli bir düzenleme yapılacağını ifade eden Ağbal, Türkiye’nin yüzde 5,1 oranında büyüme kaydettiği ikinci çeyrek içerisinde makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 8,6 oranında küçülme yaşandığını, ilk çeyrekteki düşüşün de yüzde 12,7 oranında olduğunu hatırlatırken, bu denenlerle hem üretim için, hem de istihdam oranı için can damarı görevini üstlenen makine ve teçhizat alımlarında uygulanan KDV’nin sıfıra indirilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Şuanda sadece teşvik belgesi alan yatırımlarda KDV istisnası olduğunu ifade eden Ağbal, yeni reformlar içerisinde yatırım yapmak ve işini büyütmek isteyen kişilere makine alım konusunda KDV ödemesini kaldıracaklarını kaydetti.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,605BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler