Ana SayfaEkonomiPalandöken Açıkladı: Su Faturaları Neden Yüksek?

Palandöken Açıkladı: Su Faturaları Neden Yüksek?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, su faturalarının yüksek olmasının ana sebeplerinden bir tanesi her faturada bakım ücreti ve okuma bedeli gibi ekstra kalemlerin yer alması olduğunu, bu kalemlerin faturalardan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Faturalarda yer alan tüketim bedeli haricindeki ücretlendirmelerin her birinin su aboneliği sözleşmesi kapsamında alındığını ifade eden Palandöken, bu ücretlerin su faturalarına son yıllarda yansıtılmaya başladığını, hal böyle olunca da şebeke suyu fiyatları ile damacana fiyatlarının yarışacak düzeye çıktığını kaydetti.

Türkiye’nin üç büyük şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de gelen su faturalarını işaret eden Palandöken, su faturalarının neredeyse 4 katına çıktığını, İstanbul genelinde 10 metreküplük suyun her bir metreküpü için 4,59 Türk Lirası tutarında fiyatlandırma yapıldığını, İzmir’de bu fiyat ile 20 metreküplük su kullanılabildiğini, bu kademelerin 4 kişilik bir aile için çok düşük olduğunu, kullanım kademelerinin artırılması gerektiğini kaydetti.

Sayaç Okuma Bedeli 2012 Yılında Eklendi!

Su faturalarının bedelleri arasında dahil edilen sayaç okuma bedelinin 2012 yılında eklendiğini vurgulayan Palandöken, Ankara’daki abonelerin her faturada 5 Türk Lirası ödediğini, bu bedellerin kaldırılması gerektiğini, sayaç okuma bedelinin eskiden sadece elektrik ve doğalgaz faturalarında geçerli olduğunu dile getirdi.

Su faturalarına eklenen ekstra gider kalemleri sebebiyle su faturası ödemelerinin neredeyse iki katına çıktığını ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, bu durumdan konut tüketicileri kadar işyeri tüketicilerinin de önemli düzeyde zarar gördüğünü, Ankara’daki bir işyeri sahibinin atık bedelleri dahilinde 1 metreküplük su için 15,74 Türk Lirası ödeme yaptığını, İstanbul’da bu fiyatın 11,05 Türk Lirası olduğunu, bu rakamların esnafın sırtında önemli bir yük oluşturduğunu ve her geçen gün de zamlandığını dile getirdi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Altın, Euro ve Dolar Fiyatı Rekor Kırmaya Devam Ediyor: Son Durum Ne?

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde kurlarda başlayan yükseliş trendi bugün de devam ediyor. Dolar fiyatı 23,40...

TEB İş İlanları: 2023 Haziran

TEB iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş şube...

Akbank İş İlanları: 2023 Haziran (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Yapı Kredi 7 Farklı İlde Direkt Satış Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 7 Farklı il için Direkt...

Akbank 9 Farklı İlde Nakit Operasyon Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Akbank zırhlı araç kullanabilen Nakit Operasyon Yetkilisi eleman alımı yapıyor. Akbank tarafından gerçekleştirilecek olan bu işe alımlar ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Emekli ve Memurlar için Maaş Zam Oranları Belli Olmaya Başladı!

Emekli ve memurlar için maaş zam oranlarının açıklanmasında geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu...