Ana SayfaGündemATM İşlemlerine Limit Mi Getiriliyor?

ATM İşlemlerine Limit Mi Getiriliyor?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

BDDK, TBB ve MASAK tarafından ortak yürütülen çalışmalar sonucunda ATM’lerden gerçekleştirilen işlemler için önemli derecede kısıtlayıcı önlemler getirilebilir!

Suç gelirlerinin aklanması adına yapılan işlemlerin önlenmesi adına yapılan çalışmalar için sonuç noktasına yaklaşıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ortaklığında devam ettirilen çalışmalar kapsamında ATM’lerden gerçekleştirilen işlemler için bir şüpheli işlem sınırlaması getirilebilir.

MASAK tarafından oluşturulan e-posta grubu sayesine; illegal bahis ve kumar ile sağlanan kazancın aklanmasını önleyebilmesi hedefleniyor. Ortaya çıkan bu suç gelirleri, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu ile kurulan iş birliği sayesinde ATM’lerden ya da şubelerden çekilmeden el koyulabiliyor.

Müşterilerini de mağdur duruma düşürmek istemeyen bankalar, hem cepten havale için dikkat çekici sayıda işlem yapılması halinde bir sınırlama getirmeyi gündemine alacak gibi gözüküyor. Günde 5 – 6 defadan fazla işlem yapan kullanıcılar için getirilecek olan bu sınırlama kapsamında, aynı zamanda ATM’lerden de çekilen para için günlük, haftalık ve aylık tutarlar adına bir sınırlama uygulanması da gündemde.

ATM’lerden çekilebilecek maksimum tutarda ve sık bir şekilde para çeken kişileri yakın takibe almayı hedefleyen sistem sayesinde, mali durum ve çekilen para miktarı arasında makul bir orantının olmaması, kişilerin tüm dikkatleri üzerlerine çekmesi için gerekli ortamı oluşturmuş olacak.

Yapılacak olan takip kapsamında; bireysel olan müşterilerin, son 3 ay içerisinde gerçekleştirdiği nakit işlemlerinin günlük ortalaması alınarak, bu işlemin 5 katı kadar günlük işlem ortalamasının çıkması ve EFT, Swift ve havale işlemlerinin de 3 katını aşmış olması kota olarak belirlenerek, bu rakamların dışına çıkan kullanıcılar yakın takip altına alınacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.