Türk Bankalarının Yabancı Borçlanma Maliyeti 50 Baz Puan Arttı

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Aydın, hem bankacılık sektörü, hem de ABD’de dün görülmeye başlayan dava süreci hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünü ve ABD’de görülen davayı değerlendirdi. Bankaların hem yurtdışı kredileri, hem de tahvil ihracı yolu finansman temin etmeye devam edeceklerini dile getiren Aydın, son dönemlerde yabancı yatırımcılar ile yapılan görüşmeler için, devam eden risklerin bir iştah düşürücü etki yaratmadığı yönünde gözlemleri olduğunu aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen Zarrab ile alakalı hukuki sürecin kısa bir zaman zarfında tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Aydın, bu sürecin Türkiye ekonomisine yaratacağı etkilerin de minimal düzeyde olması yönünde beklentileri olduğunu ifade etti.

Başlıklar

Yabancı Kaynak Maliyetleri 50 Baz Puan Yükseldi

2017 yılının oldukça zorlu geçen bir süreç olduğunu dile getiren Aydın, bu yıl içerisinde yurtdışı borçlanmalar için uygulanan faizlerin 50 – 60 baz puan düzeyinde bir artış yaşadığını, gelecek yıl da bu artışın sürmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu dile getirdi. Bu artışın ana sebepleri arasında uluslararası piyasalarda gerçekleşen likidite genişlemesinin olduğunu ve Türkiye ekonomisinin büyüme hızı ile borçlanma faizlerinin yükselmesinin de etkili olduğunu dile getiren TBB Başkanı Aydın, yaşanan artışta etki yaratan jeopolitik etkilerin ve son döneme ait diğer faktörlerin etkisinin geçici olduğuna inandığını dile getirirken, bu sorunların yakın dönemde düzelmesi ile Türkiye’nin sahip olduğu risk priminin de önemli ölçüde azalmasını beklediklerini aktardı.

Zarrab Sürecinin Etkisi Minimal Olur

Konuşmasında ABD’de devam eden hukuki sürece de değinen Aydın, ABD ile olan ilişkilerin uzun süreli olduğunu ve köklerinin geçmişe dayandığını, hukuki sürecin kısa zamanda tamamlanacağını beklediklerini ve Türk ekonomisine yaratacağı etkilerin de minimal düzeyde olacağını beklediklerini aktardı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.