Türk Bankalarının Yabancı Borçlanma Maliyeti 50 Baz Puan Arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Aydın, hem bankacılık sektörü, hem de ABD’de dün görülmeye başlayan dava süreci hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörünü ve ABD’de görülen davayı değerlendirdi. Bankaların hem yurtdışı kredileri, hem de tahvil ihracı yolu finansman temin etmeye devam edeceklerini dile getiren Aydın, son dönemlerde yabancı yatırımcılar ile yapılan görüşmeler için, devam eden risklerin bir iştah düşürücü etki yaratmadığı yönünde gözlemleri olduğunu aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen Zarrab ile alakalı hukuki sürecin kısa bir zaman zarfında tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Aydın, bu sürecin Türkiye ekonomisine yaratacağı etkilerin de minimal düzeyde olması yönünde beklentileri olduğunu ifade etti.

Yabancı Kaynak Maliyetleri 50 Baz Puan Yükseldi

2017 yılının oldukça zorlu geçen bir süreç olduğunu dile getiren Aydın, bu yıl içerisinde yurtdışı borçlanmalar için uygulanan faizlerin 50 – 60 baz puan düzeyinde bir artış yaşadığını, gelecek yıl da bu artışın sürmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu dile getirdi. Bu artışın ana sebepleri arasında uluslararası piyasalarda gerçekleşen likidite genişlemesinin olduğunu ve Türkiye ekonomisinin büyüme hızı ile borçlanma faizlerinin yükselmesinin de etkili olduğunu dile getiren TBB Başkanı Aydın, yaşanan artışta etki yaratan jeopolitik etkilerin ve son döneme ait diğer faktörlerin etkisinin geçici olduğuna inandığını dile getirirken, bu sorunların yakın dönemde düzelmesi ile Türkiye’nin sahip olduğu risk priminin de önemli ölçüde azalmasını beklediklerini aktardı.

Zarrab Sürecinin Etkisi Minimal Olur

Konuşmasında ABD’de devam eden hukuki sürece de değinen Aydın, ABD ile olan ilişkilerin uzun süreli olduğunu ve köklerinin geçmişe dayandığını, hukuki sürecin kısa zamanda tamamlanacağını beklediklerini ve Türk ekonomisine yaratacağı etkilerin de minimal düzeyde olacağını beklediklerini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.