Türkiye En Fazla İhracatı Almanya’ya, En Fazla İthalatı Çin’den Yapıyor!

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in ortaklığında oluşturulmuş olan dış ticaret verilerine göz atıldığında Ekim ayında ihracat yüzde 9, ithalat yüzde 25 arttı!

Bir önceki yılın Ekim ayına göre bu yıl, dış ticaret açığı tam yüzde 73,9 oranında artış gösterdi. 7 milyar 324 milyon Dolar’a yükselen dış ticaret açığı, beklenti olan 7,40 milyar Dolar seviyesinin altında kaldı. Yayınlanan raporda, Eylül ayına dair veriler de 8,14 milyar Dolar seviyesinden, 8,15 milyar Dolar seviyesine yükseltildi.

Bu yılın ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına oranla ihracat kaleminde yaşanan artış yüzde 9 oranında olurken, bu artış ile birlikte gerçekleşen ihracat 13 milyar 942 milyon Dolar’a ulaştı. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 25 oranında artış göstererek 21 milyar 267 milyon Dolar seviyesine ulaştı.

Başlıklar

En Fazla İhracat Almanya’ya Yapıldı

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere gerçekleşen ihracat, 2016 yılının Ekim döneminde tüm ihracatın yüzde 48,4’ünü kapsar iken, bu yıl bu oran yüzde 49,5’e yükseldi. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla Avrupa Birliği’ne gerçekleştirilen ihracatta yüzde 11,4 oranında artış elde edildi. Bu ülkeler arasında en fazla artış yapılan ülke Almanya olurken, yapılan ihracatın tutarı ise 1 milyar 455 milyon Dolar seviyesine ulaştı. Devam eden sırada ise 890 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen İngiltere, 771 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen ABD ve 746 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen İtalya yer aldı.

En Fazla İthalat Listesinde Lider Çin!

İthalat listesine göz atıldığında ise 2 milyar 113 milyon dolarlık ithalat yapılan Çin ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 2 milyar 33 milyon dolarlık ithalat yapılan Almanya, 1 milyar 793 milyon dolarlık ithalat yapılan Rusya ve 1 milyar 79 milyon dolarlık ithalat yapılan İtalya yer aldı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın