Ana SayfaEkonomiTürkiye En Fazla İhracatı Almanya’ya, En Fazla İthalatı Çin’den Yapıyor!

Türkiye En Fazla İhracatı Almanya’ya, En Fazla İthalatı Çin’den Yapıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in ortaklığında oluşturulmuş olan dış ticaret verilerine göz atıldığında Ekim ayında ihracat yüzde 9, ithalat yüzde 25 arttı!

Bir önceki yılın Ekim ayına göre bu yıl, dış ticaret açığı tam yüzde 73,9 oranında artış gösterdi. 7 milyar 324 milyon Dolar’a yükselen dış ticaret açığı, beklenti olan 7,40 milyar Dolar seviyesinin altında kaldı. Yayınlanan raporda, Eylül ayına dair veriler de 8,14 milyar Dolar seviyesinden, 8,15 milyar Dolar seviyesine yükseltildi.

Bu yılın ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına oranla ihracat kaleminde yaşanan artış yüzde 9 oranında olurken, bu artış ile birlikte gerçekleşen ihracat 13 milyar 942 milyon Dolar’a ulaştı. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 25 oranında artış göstererek 21 milyar 267 milyon Dolar seviyesine ulaştı.

En Fazla İhracat Almanya’ya Yapıldı

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere gerçekleşen ihracat, 2016 yılının Ekim döneminde tüm ihracatın yüzde 48,4’ünü kapsar iken, bu yıl bu oran yüzde 49,5’e yükseldi. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla Avrupa Birliği’ne gerçekleştirilen ihracatta yüzde 11,4 oranında artış elde edildi. Bu ülkeler arasında en fazla artış yapılan ülke Almanya olurken, yapılan ihracatın tutarı ise 1 milyar 455 milyon Dolar seviyesine ulaştı. Devam eden sırada ise 890 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen İngiltere, 771 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen ABD ve 746 milyon Dolarlık ihracat gerçekleştirilen İtalya yer aldı.

En Fazla İthalat Listesinde Lider Çin!

İthalat listesine göz atıldığında ise 2 milyar 113 milyon dolarlık ithalat yapılan Çin ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 2 milyar 33 milyon dolarlık ithalat yapılan Almanya, 1 milyar 793 milyon dolarlık ithalat yapılan Rusya ve 1 milyar 79 milyon dolarlık ithalat yapılan İtalya yer aldı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.