Ana SayfaBanka İş İlanlarıQNB Finansbank, Çağrı Merkezi Müşteri Danışmanı Alımları Yapacak!

QNB Finansbank, Çağrı Merkezi Müşteri Danışmanı Alımları Yapacak!

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

QNB Finansbank, Erzurum’daki şubesine en az ön lisans mezunu banka personel alımı yapacak.

Yabancı dil bilgisi olan Çağrı Merkezi Müşteri Danışmanı alımları yapacağını duyuran QNB Finansbank, en az ön lisans ya da lisans mezunu olmaları, ya da ön lisans ve lisans öğrencisi olmaları istenmektedir. Öğrenci adayların ders saati problemlerinin bulunmaması, 28 ve üzeri yaşta olmamaları gerekmektedir. 28 ve üzeri yaşta olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

QNB Finansbank müşterilerinin beklentilerini, isteklerini doğru bir şekilde analizlerini gerçekleştirme,  müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak ve adaylara verilecek hedefler yönünde telefonda müşteri isteklerinin alınması ve sonrasında ise işlemlerinin yapılması görevleri yapılacaktır. Bu kapsamda da açılan banka iş ilanı kapsamında adaylara kapsamlı olacak şekilde eğitim ve gelişim imkanları sağlayacağını vaat eden QNB Finansbank, kariyer yapmaları için destek olacaklarını söylemektedir.

Banka iş başvurusu yapacak adayların söz konusu iş ilanına ilişkin olarak telefonda ikna etme yeteneklerinin gelişmiş olmasını, telefonda iletişimlerinin iyi olmasını, diksiyonlarının son derece düzgün olmasını isteyen banka, aynı zamanda da adayların kendilerine güvenmelerini, ekip çalışmalarında başarılı, uyumlu olmalarını, insan ilişki ve iletişimlerinin kuvvetli olmasını, sorumluluk bilincinin gelişmiş olmasını istemektedir.

Müşteri odaklı çalışma performansı gösterilmesini isteyen banka, erkek adayların ise askerlik hizmetlerini tamamlamış ya da en az 2 sene olmak üzere tecil ettirmiş olmalarını, bunun yanı sıra tüm adayların bankanın benzer pozisyonları için önceki dönemlerinde başvuru yapılmış ancak mülakat aşamasında başarısız olunmamış olmasını istemektedir.

QNB Finansbank tarafından ilgili iş ilanı detaylarına ve başvurusuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.yenibiris.com/qnb-finansbank/erzurum-telefon-bankaciligi-yabanci-dil-bilen-cagri-merkezi-musteri-danismani-is-ilani/775996

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.