Bankalar Cimri Davranıyor! 3 Kişiden 1’ine Kredi Vermemek için Diretiyor!

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiği zaman, ülke genelinde ipotekli konut satışlarına ekim döneminde geçen senenin aynı dönemi göre kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 19,8 oranında düşüş meydana geldi ve bu düşüş ile birlikte de 38 bin 593’e geriledi. Geçen senenin aynı döneminde toplam konut satışları içerisindeki ipotekli konut satışlarının payı yüzde 36,9’du. Bu oran bu yılın aynı döneminde yüzde 31,4 olarak açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan gayrimenkul sektörünün temsilcileri, meydana gelen gerilemede bankaların kredi faiz oranlarını artırmaları ile vatandaşların yaptıkları konut kredisi başvurularının reddedilmesinin etken olduğunu belirttiler.

Aşa: Bankalar Cimri Davranıyor!

Konuyla ilgili açıklamalarına yer verilen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bankaların son zamanlarda kredi verme konusunda çok fazla cimri davrandıklarını, bankaların şuanda değerleme uzmanlarının acil satış değeri olarak belirttikleri fiyatlardan kredi verdiklerini, bu nedenle de ev sahibi olmak isteyen bireylerin talep ettikleri rakamları bankalardan temin edemediklerini söyledi.

İlginizi Çekebilir:  2022 Ağustos Ev Kredisi Faiz Oranları

Bankalar Eksik Buluyor

Önceki dönemlerde dikkat edilmeyen hususların artık çok daha fazla incelendiğini söyleyen Aşa, önceki dönemlerde aynı proje ile kredi açan bankaların aynı kredideki bir başka bağımsız bölüme türlü sebeplerden ötürü kredi vermediklerini, projelerin eksiklerinin bulunduğunu, ama işin özünde bankanın aynı proje geçen bir önceki dönemde kredi verdiğini söyledi.

3 Krediden 1’i Reddediliyor!

2010 ile 2015 yılları arasında bankaların en rahat dönemi olduğunu söyleyen Aşa, son 2 yıllık dönemde ise ince ince detaylı değerlendirme yaptıklarını, önceki dönemlerde incelenmeyen teknik konuların incelenmeye başlandığını, başvuruda bulunan bireylerde sorun olmamasına, sıkıntı oluşturmamasına rağmen önceki dönemlerde yüzde 100 kredi verme oranın şimdi yüzde 65’e kadar düştüğünü, yani kısacası kredi verilebilinecek başvuruların 3’te 1’nin kabul edilmediğini söyledi.

Taş: Bankalar Kredi Vermemek için Diretiyor!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise, bankaların kredi vermemek için direkttiklerini, normal şartlarda 500 bin TL’lik bir ev için 400 bin TL değerinde kredi verilmesinin mümkün olduğunu, bankaların kredi verirken gelir durumlarını incelendiğini, gelir durumuna göre kredi verdiklerini, önceki dönemlerde bireylerin yan gelir beyanlarının dikkate alındığını, şimdi ise bu konuda da zorluk çıkarttıklarını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın