Ana SayfaGündemBankalar Cimri Davranıyor! 3 Kişiden 1'ine Kredi Vermemek için Diretiyor!

Bankalar Cimri Davranıyor! 3 Kişiden 1’ine Kredi Vermemek için Diretiyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri incelendiği zaman, ülke genelinde ipotekli konut satışlarına ekim döneminde geçen senenin aynı dönemi göre kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 19,8 oranında düşüş meydana geldi ve bu düşüş ile birlikte de 38 bin 593’e geriledi. Geçen senenin aynı döneminde toplam konut satışları içerisindeki ipotekli konut satışlarının payı yüzde 36,9’du. Bu oran bu yılın aynı döneminde yüzde 31,4 olarak açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan gayrimenkul sektörünün temsilcileri, meydana gelen gerilemede bankaların kredi faiz oranlarını artırmaları ile vatandaşların yaptıkları konut kredisi başvurularının reddedilmesinin etken olduğunu belirttiler.

Aşa: Bankalar Cimri Davranıyor!

Konuyla ilgili açıklamalarına yer verilen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bankaların son zamanlarda kredi verme konusunda çok fazla cimri davrandıklarını, bankaların şuanda değerleme uzmanlarının acil satış değeri olarak belirttikleri fiyatlardan kredi verdiklerini, bu nedenle de ev sahibi olmak isteyen bireylerin talep ettikleri rakamları bankalardan temin edemediklerini söyledi.

Bankalar Eksik Buluyor

Önceki dönemlerde dikkat edilmeyen hususların artık çok daha fazla incelendiğini söyleyen Aşa, önceki dönemlerde aynı proje ile kredi açan bankaların aynı kredideki bir başka bağımsız bölüme türlü sebeplerden ötürü kredi vermediklerini, projelerin eksiklerinin bulunduğunu, ama işin özünde bankanın aynı proje geçen bir önceki dönemde kredi verdiğini söyledi.

3 Krediden 1’i Reddediliyor!

2010 ile 2015 yılları arasında bankaların en rahat dönemi olduğunu söyleyen Aşa, son 2 yıllık dönemde ise ince ince detaylı değerlendirme yaptıklarını, önceki dönemlerde incelenmeyen teknik konuların incelenmeye başlandığını, başvuruda bulunan bireylerde sorun olmamasına, sıkıntı oluşturmamasına rağmen önceki dönemlerde yüzde 100 kredi verme oranın şimdi yüzde 65’e kadar düştüğünü, yani kısacası kredi verilebilinecek başvuruların 3’te 1’nin kabul edilmediğini söyledi.

Taş: Bankalar Kredi Vermemek için Diretiyor!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş ise, bankaların kredi vermemek için direkttiklerini, normal şartlarda 500 bin TL’lik bir ev için 400 bin TL değerinde kredi verilmesinin mümkün olduğunu, bankaların kredi verirken gelir durumlarını incelendiğini, gelir durumuna göre kredi verdiklerini, önceki dönemlerde bireylerin yan gelir beyanlarının dikkate alındığını, şimdi ise bu konuda da zorluk çıkarttıklarını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.