Dolar ve Euro Yeni Güne Yükselişle Başladı

Dolar ve Euro, dün sert düşüş yaşadı. Her iki kur da yeni güne küçük oranlarda yükseliş göstererek başlangıç yaptı.

Dolar ve Euro, dün sert düşüş yaşadı. Her iki kur da yeni güne küçük oranlarda yükseliş göstererek başlangıç yaptı.

Merkez Bankası tarafından faiz artırım beklentileri sebebiyle haftanın ilk işlem gününde 3,94 seviyesinde işlem gören Dolar, kademeli olarak gerileyerek 3,84 Türk Lirası seviyesine kadar düştü. Haftanın ortasında Dolar, Türk Lirası karşısında 3,85 Türk Lirası seviyesinden işlem görmeye başladı.

Türk varlıkları açısından yakın dönem içerisinde iki adet önemli tarih olduğunu bildiren Ak Yatırım Araştırma Birimi, bu tarihlerden bir tanesinin 13 Aralık 2017 günü düzenlenecek FED Toplantısı olduğunu, diğer tarihin de 14 Aralık 2017’de düzenlenecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Toplantısı olduğunu ifade etti.

Gelişmekte Olan Ülke Para Birimlerinde Değer Kaybı Durdu

TCMB tarafından gerçekleştirilecek toplantıda, beklentiler geç likidite penceresi faizinin artırılması yönünde. FED toplantısının da faiz oranlarında artış yapılması beklenirken, konu hakkında değerlemede bulunun HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, TCMB tarafından alınacak faiz artışı kararı ihtimalinin bu süreç içerisinde Türk Lirası için destek oluşturacağını ifade etti.

Açıklamasında son günlerde gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde yaşanan değer kaybının durmasının da Türk Lirası için pozitif bir görünüm sağladığını ifade eden Aksoy, negatif etki olarak da ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler için yaşanabilecek gelişmeleri ve New York’ta devam eden dava sürecini işaret etti. 14 Aralık’ta alınacak faiz kararına kadar 3,8120 Türk Lirası desteğine kadar Dolar’ın düşebileceğini ifade eden Aksoy, aşağı yönlü oluşacak bu hareketler için yatırımcıların “tersine dönebilir” pozisyonu alması ve spot piyasa içerisinde döviz ihtiyaçlarının kademeli olarak karşılanması adına bu düşüşün kullanılabileceğini düşündüklerini aktardı.

Dolar, 10.45 itibariyle gün genelinde yüzde 0,37 oranında değer artışı yaşamış olarak 3,8584 Türk Lirası seviyesinden işlem görürken, Euro da aynı dakikalarda yaşadığı yüzde 0,37’lik değer artışı ile 4,5634 Türk Lirası seviyelerinden işlem görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.