Beklenen Asgari Ücret Açıklaması Maliye Bakanlığı’ndan Geldi

0

Son dönemde vergi oranlarının yükselmesi ve enflasyonun da beklentilerden yukarda gelmesi sebebiyle asgari ücretin taban olan bin 404 Türk Lirası’nın altına düşmesi sebebiyle hükümet cephesinden bir telafi açıklaması bekleniyordu. Beklenen bu açıklama Maliye Bakanlığı’ndan geldi.

Maliye Bakanlığı, son dönemde vergilerde yaşanan yükselme sebebi ile asgari ücretin bin 404 Türk Lirası seviyesinin altına düşmesi adına beklenen telafi için bir tebliğ yayınladı. Yayınlanan bu tebliğde bildirilen bilgilere göre, yaşanan bu fark, asgari ücretle çalışanlara uygulanmakta olan asgari geçim indirimine ek olarak ilave edilecek.

Asgari Geçim İndirimine Telafiler Eklenecek!

Halk arasında “Torba Yasa” adı ile bilinen, birçok kanunun aynı anda hazırlanması ve kabul edilmesine sağlayan yasa değişimi, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti. Bu yasalar arasında, asgari ücretin bin 404 Türk Lirası seviyesinin altına düşmemesi için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) adı ile bir çözüm getirilmişti. Vergiler sebebi ile asgari ücret ile çalışanların, bin 404 Türk Lirası’ndan az bir gelir düzeyine sahip olması sebebiyle gözler bir telafi ödemesinin yapılıp yapılmayacağına çevrilmişti.

Maliye Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan tebliğe göre, yaşanan bu düşüş için, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) yöntemini kullanarak, telafi edileceği açıklaması yapılırken, yapılacak olan bu telafi için yasal düzenleme uygulama esasları bildirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan bu tebliğe göre; 2017 yılının Ocak ayında ödenen net ücretin altında kalanlar için 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları için aylık hesaplanan net ücret ile alınan ücret arasında kalan fark, çalışanların asgari geçim indirimine ek olarak ilave edilerek, temin edebilmeleri sağlanacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın