Ana SayfaGündemBeklenen Asgari Ücret Açıklaması Maliye Bakanlığı’ndan Geldi

Beklenen Asgari Ücret Açıklaması Maliye Bakanlığı’ndan Geldi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son dönemde vergi oranlarının yükselmesi ve enflasyonun da beklentilerden yukarda gelmesi sebebiyle asgari ücretin taban olan bin 404 Türk Lirası’nın altına düşmesi sebebiyle hükümet cephesinden bir telafi açıklaması bekleniyordu. Beklenen bu açıklama Maliye Bakanlığı’ndan geldi.

Maliye Bakanlığı, son dönemde vergilerde yaşanan yükselme sebebi ile asgari ücretin bin 404 Türk Lirası seviyesinin altına düşmesi adına beklenen telafi için bir tebliğ yayınladı. Yayınlanan bu tebliğde bildirilen bilgilere göre, yaşanan bu fark, asgari ücretle çalışanlara uygulanmakta olan asgari geçim indirimine ek olarak ilave edilecek.

Asgari Geçim İndirimine Telafiler Eklenecek!

Halk arasında “Torba Yasa” adı ile bilinen, birçok kanunun aynı anda hazırlanması ve kabul edilmesine sağlayan yasa değişimi, geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmişti. Bu yasalar arasında, asgari ücretin bin 404 Türk Lirası seviyesinin altına düşmemesi için Asgari Geçim İndirimi (AGİ) adı ile bir çözüm getirilmişti. Vergiler sebebi ile asgari ücret ile çalışanların, bin 404 Türk Lirası’ndan az bir gelir düzeyine sahip olması sebebiyle gözler bir telafi ödemesinin yapılıp yapılmayacağına çevrilmişti.

Maliye Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan tebliğe göre, yaşanan bu düşüş için, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) yöntemini kullanarak, telafi edileceği açıklaması yapılırken, yapılacak olan bu telafi için yasal düzenleme uygulama esasları bildirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan bu tebliğe göre; 2017 yılının Ocak ayında ödenen net ücretin altında kalanlar için 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları için aylık hesaplanan net ücret ile alınan ücret arasında kalan fark, çalışanların asgari geçim indirimine ek olarak ilave edilerek, temin edebilmeleri sağlanacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...