Yeni Yapısal Reform Geliyor, Şirketlere Döviz Yükümlülüğünde Sınırlama Yapılacak!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı Türkiye Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, yakın vakitte önemli yapısal reformların hayata geçirileceğini ifade etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı Türkiye Finans Forumu’nda yaptığı konuşmada, yakın vakitte önemli yapısal reformların hayata geçirileceğini ifade etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Finans Forumu’na katıldı. Forumda gerçekleştirdiği konuşmada oldukça yakın bir dönem içerisinde Türkiye’de makro ihtiyati politikaların çerçevesi için önemli yapısal reform yapılacağını ifade eden Şimşek, döviz yükümlülüğü konusunda birçok şirkete sınırlandırma ve yasak getirileceğini ifade etti.

Yapısal Reform Çok Yakında Uygulanacak

Başbakan Yardımcısı Şimşek, oldukça yakın bir dönemde Türkiye’nin geçmiş dönemde yaşadığı problemlerden çıkartılan sonuçları iyileştirmek adına önemli  bir yapısal reform yapılacağını ifade etti.

Döviz Yükümlülüğünün Yüzde 86’sı 2.000 Şirketin Elinde

Türkiye’de hizmet veren 25 bin şirketin döviz yükümlülüğü olduğunu ifade eden Şimşek, bu şirketlerden 23 bininin döviz yükümlülüğünün 15 milyon dolar seviyesinin altında olduğunu, bunların nispeten küçük ve orta ölçekli şirketlerden oluştuğunu ifade etti. 23 bin şirketin, toplam döviz yükümlülüğünün yüzde 16’sını kapsadığını, geriye kalan 2 bin adet büyük şirketin ise yüzde 84’lük dilime sahip olacağını ifade eden Şimşek, hayata geçirilecek yapısal reformun ilk aşamasında, büyük pastaya sahip olan iki bin firma ile alakalı verilerin toplamanın yasal alt yapısının oluşturulduğunu, bu kapsamda yeni bir çerçeve oluşturulacağını, pastanın küçük kısmına sahip olan küçük ve orta ölçekli şirketler için doğrudan bir sınırlama uygulaması getirileceğini ifade etti.

Hane halkı için alınan tedbirleri anımsatan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu tedbire benzer bir tedbir alınacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.