Taşeronlar Kadroya Geçiyor! Kimler Kadroya Geçecek, Kimler Geçemeyecek?

Taşeron işçiler, bekledikleri müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan altı. Tüm taşeron işçilerin tamamı, işçi statüsüne geçirilecek. Konu hakkında detaylar ve sürecin nasıl işleyeceğini ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı açıkladı.

Taşeron işçiler, bekledikleri müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan altı. Tüm taşeron işçilerin tamamı, işçi statüsüne geçirilecek. Konu hakkında detaylar ve sürecin nasıl işleyeceğini ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşeron işçilerin kadro alması konusunun artık çözüme kavuşturulduğunu, bu sürecin de nasıl işleyeceğini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında yürütülmekte olan kamuda taşeron firmalar vasıtası ile çalıştırılan şirketlerin kadro alması ile alakalı çalışma tamamlandı. Çalışmanın tamamlandığı ilk etapta Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyurulurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çalışmanın detaylarını duyurdu.

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınma Süreci Nasıl İşleyecek?

Taşeron işçiler, çalıştıkları kurumda istihdam edilecekler. Kamuda 450 bin kişi belediye ve il özel idarelerden oluşan bir kapsamda istihdam edilecek iken, 400 bin kişinin kadro ile müjdeleneceği belirtildi.

Yerel yönetimlerde çalışan kişiler, belediyelere ait iktisadi teşekküller içerisinde istihdam edilecek. Uzun bir süredir hak kaybı yaşamakta olan memur ve işçi statüsü karmaşık hale gelen 4C statüsü için de, çalışanlar 4B’ye geçirilerek çözüme sunulacak.

4B Statüsünde çalışan kişiler, sözleşmeli personeller olarak adlandırılır iken, işçi sınıfında olmayan bu personeller, neredeyse memurlar ile aynı haklara sahip olarak çalışma hayatını sürdürüyorlar.

Kimler Kadroya Alınacak?

Süreç hakkında detayları bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kasım ayı itibariyle iş başında olan, asıl iş ve yardımcı işte taşeron firma vasıtası ile çalıştırılan kişilerin her biri işçi kadrosuna alınacak. Emeklilik hak etmiş kişiler bu haktan mahrum bırakılırken, bu süreçte doğum izninde olan ya da yıllık izni kullanmış olan kişilerin de bu haklardan faydalanarak kadro almasına olanak sağlanacağını ifade etti.

Bakan Sarıeroğlu, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen, prim borcu bulunanların da haklarından mahrum bırakılmayarak kadroya alınacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.