Tarımsal Sulama Yatırımına Yüzde 50 Destek! Başvurular 1 Ocak’ta Başlıyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği”, bugün Resmi Gazete’de resmen yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği”, bugün Resmi Gazete’de resmen yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yayınlanan tebliğ ile birlikte tarım faaliyetler kapsamında geliştirilmiş olan modern basınçlı sulama sistemlerinin üreticiler tarafından kullanılmasının daha yaygın hale gelmesi, daha kaliteli hizmet sunulması, pazar isteklerine en uygun şekilde üretim yapılması hedeflenmekte.

Tüm İllerde Uygulanacak!

Söz konusu tebliğ kapsamında yer alan sistemler ise; yağmurlama, mikro yağmurlama, tarla için damla sulama, lineer ve center pivot sulama, yüzey altı damla sulama, güneş enerjili sulama ile tamburlu sulama sistemleridir. Yayınlanarak yürürlüğe resmen giren tebliğ, açıklanan 7 yatırım konusuna ilişkin olarak ülkedeki tüm illerde uygulanmaya başlanacak.

Destekten Yararlanmak için Ne Yapılmalı?

Başvuru yapacak bireylerin açıklanan destekten yararlanabilmeleri için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Yüzde 50 Destek!

Başvuruların değerlendirilmesi ve sonrasında onaylanması halinde, sözleşmede yer alan hibeye esas mal alım miktarının KDV hariç tutularak yüzde 50 oranında destek verilecek.

Hibeye esas mal alım tutarında miktar bazında sınırlama mevcut. Bu da 1 milyon Türk Lirası olarak açıklandı. Hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon Türk Lirasından fazla olamayacak. Ancak mal alım bedelinde söz konusu miktarın üzerine çıkılması halinde, fazla olan kısmı için yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanacağı açıklandı.

Başvurular 1 Ocak’ta Başlıyor!

Tebliğe ilişkin olarak başvurular 1 Ocak 2018 tarihinden başlayacak. Bireylerin 60 gün içerisinde, mesai bitim saatine kadar, dosya halinde tek nüsha olarak İl Müdürlüklerine teslim etmeleri gerekecek. Teslimler sadece elden kabul edilecek. Program kapsamında başvuru yapılan her il için ayrı ayrı tahsis edilen ödenek tutarı kadar başvuruya hibe desteği verilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.