Türk Eximbank’tan Japonya Çıkartması!

0

Türk Eximbank sahip olduğu finansman kaynaklarını çoğaltmayı hedefleyerek, daha geniş kitlelere ulaşmayı merkezine alan çalışmasında Japonya’dan fon arayışında.

Türk Eximbank’ın tahvil ihracı yöntemi eşliğinde başta Japon Kalkınma Bankası olmak üzere ülkede hizmet veren bölgesel bankalar ve sigorta kuruluşlarına 1 milyar dolar tutarında bir tahvil ihracı beklentisinde. Bir önceki yıl toplamda 33 milyar Dolarlık nakdi kredi ve ihracat için sigorta desteği sunan Türk Eximbank, bu rakamları 2017 yılı içerisinde yüzde 20 oranında artırarak 40 milyar Dolar seviyesine ulaşmayı hedefliyordu. 2017 hedefi olan 40 milyar Dolar seviyesini neredeyse garantilemiş olan Türk Eximbank, finansman kaynaklarını çoğaltabilmek için çalışmalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz ay Sidney’de organize edilen Asya Eximbankları Forumu’na katılım sağlayan Türk Eximbank, aralarında; Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası, Vietnam Kalkınma Bankası, Asya Kalkınma Bankası, Avustralya İhracat, Finans ve Sigorta Kurumu, Hindistan Eximbank, Endonezya Eximbank ve Taylan Eximbank yetkilileri ile ikili temaslar kurmuş, Türk Eximbank ile ikili olarak sağlanabilecek işbirliği olanakları hakkında da görüş alışverişi gerçekleştirilmişti. Düzenlenen forumda Türk Eximbank ile Tayland Eximbank arasında işbirliği anlaşması da imzalanırken, Türk Eximbank heyeti bu hafta Japonya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Japonya Temasları Sürüyor

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve beraberindeki heyet, Japonya’da sadece büyük bankalar ile değil, ülkede hizmet veren yerel finans kuruluşları ile de önemli görüşmelere imza attı. Samuray piyasasında mevcut olan negatif faiz politikasından fayda sağlamayı hedefleyen Türk Eximbank heyeti, hem orta, hem de uzun vade için fon toplamaya kararlı.

Türk Eximbank’a Japon Mizuho Bank Yönetim Kurulu tarafından davet getirilerek yapılan bu ziyaretlerde Türk Eximbank heyeti hafta boyunca Tokyo’da birçok bankaya ve finans kurumuna ziyaret gerçekleştirerek Türk Eximbank’ın tanıtımını gerçekleştirdi. Aynı zamanda yine Mizuho Bank’ın rehberliği ile gerçekleştirilen bir resepsiyonda Türk Eximbank Japon bankalarının ve kurumsal yatırımcılarını ağırlayarak, Türk Eximbank’ın tanıtımları gerçekleştirildiği, yatırımcıların Türkiye’ye davet edildiği, Japonya’dan doğrudan kaynak kullanımı hakkında yöntemlerin konuşulduğu ifade edildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın