Ana SayfaGündemBNP Paribas Türk Bankaları İçin Yıl Sonu Beklentisini Açıkladı

BNP Paribas Türk Bankaları İçin Yıl Sonu Beklentisini Açıkladı
B

-

BNP Paribas tarafından yıl sonunun yaklaşması sebebi ile bankacılık sektörüne ilişkin beklenti ve tahminlerin yer aldığı bir rapor yayınlandı.

BNP Paribas, 2017 yıl sonu için Türk bankaları için beklentilerini ve tahminlerine yer verdiği raporu yayınladı. Bankacılık kârında 2017 yılı içerisinde yüzde 28 oranında artış bekleyen BNP Paribas, 2018 yılı için beklediği kâr artışını ise yüzde 7 seviyesinde olarak kayıtlara geçirdi. 2018 yılı içerisinde yüzde 14,5 oranında sermaye getirisi bekleyen BNP Paribas, bu yılın sonunda bankaların elde edecekleri sermaye getirisini yüzde 15,7 olarak kayıtlara geçirdi.

3 Banka İçin Cazip Yatırım Tavsiyesi

2018 yılı tahminleri arasında fiyat/kazanç oranı için yüzde 4,8 tahmininde bulunan BNP Paribas, fiyat/defter değeri oranı için de yüzde 0,7 olarak işlem gören Türk bankaları için, gelişmekte olan ülkelerde yer alan bankalara oranla yüzde 41 ve yüzde 35 iskontolu olduğunu ifade ederken, Akbank’ın, Garanti Bankası’nın ve Vakıfbank’ın 2018 yılı içerisindeki düşük kârlılık büyüme beklentisini ve sermaye maliyetlerini 100 baz puanlık küçük bir artırma yapmasına rağmen, cazip yatırım hisseleri olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Kredi büyümesi için kurdan arındırılmış verilerin bu yıl yüzde 14 seviyesinde gerçekleşeceğini, gelecek yıl ise bu rakamın yüzde 11’e gerilemesini bekleyen BNP Paribas, Kredi Garanti Fonu’nun şimdiye kadar bankalara sunduğu kredi büyümesi, aktif kalitesi ve kârlılık desteğini gelecek yılın ikinci yarısı sonrasında sorunlu krediler için artış gösterebileceğini, 2018 yılı için yüzde 3,3 olarak tahmin edilen sorunlu kredi oranının, 2019 yılında yüzde 3,9’a kadar çıkabileceğini tahmin ettikleri ifade edildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,251BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol