Denizbank Genel Müdürü Ateş, bu yıl içerisinde Türkiye’de yatırım düşünen ve gerçekleştiren yatırımcıların risk iştahlarında artış olduğunu ifade etti.

Denizbank’ın bu yılki performansını, gelecek yıla özgü öngörüleri, Türkiye ekonomisini ve Türkiye’deki bankacılık sektörünü değerlendiren Ateş, bu yıl içerisinde yabancı yatırımcıların Türkiye’deki risk iştahlarının önemli ölçüde arttığını ifade etti. Yurt dışı kreditörlerden temin ettikleri ikili borçlanma portföyünde 15 Temmuz öncesine göre önemli bir artış yaşandığını dile getiren Ateş, alınan kredilerin ağırlıklı olarak Denizbank müşterilerinin dış ticaret finansmanlarında kullanıldığını kaydetti.

Nakdi kredilere ek olarak gayri nakdi kredilerde de muhabirlerlerdeki iştahın güçlü olduğunu gösterdiğini ifade eden Ateş, ithalat akreditifi işlemlerinden alınan pazar payının yüzde 10’a ulaştığını, KGF Kredileri içerisindeki sorunlu kredilerin de yüzde 0,7’ye teakbül ettiğini ifade etti.

2017 Oldukça Verimli Geçti

KOBİ’lere 250 milyar Türk Lirası tutarında kredi olanağ sunulduğunu ifade eden Ateş, bu krediler ile KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarının giderildiğini, likiditenin sağlandığını, üretimde hızlanma yaşanarak, istihdam alanlarının genişlediğini ifade etti. Yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde bir büyüme kaydedildiğini, yılbaşından itibaren de 1 milyondan fazla istihdam alanı yaratıldığını kaydeden Ateş, sektörlerin önemli bir canlanma yaşadığını ifade etti.

KOBİ’lere sağlanan kredilerde Denizbank olarak yüzde 18,4’lük bir büyüme yaşadıklarını ifade eden Ateş, 2017’de Denizbank aktiflerinin yüzde 12, mevduatlarının yüzde 16, kredilerinin de yüzde 15 oranında büyüme elde ettiğini kaydettiğini aktardı.

2018 yılı için perakende bankacılık alanında ağırlıklı faaliyetler gösterileceğini ifade eden Ateş, bu dönem içerisinde şube ağını genişletmek, tarım müşterileri ile daha çok etkileşime girmek, en fazla emekliye maaş ödeyen özel banka statüsüne geçmek gibi birçok hedeflerinin olduğunu ifade etti.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın