Ana SayfaGündemTaşıt Kredisi Çekecekler Dikkat! Eşik Değer Değişti!

Taşıt Kredisi Çekecekler Dikkat! Eşik Değer Değişti!

-

Taşıt kredileri için limit oranları güncellendi! 50 bin Türk Lirası baz alınarak hesaplanan çekilebilir taşıt kredisi miktarları BDDK tarafından yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilen taşıt kredileri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan bu değişiklik ile birlikte artık taşıt kredilendirmeleri aşamasında eşik değeri 50 bin Türk Lirası değil, 100 bin Türk Lirası olarak baz alınacak.

Eşik Değer 100.000 TL’ye Çıktı!

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te BDDK tarafından yapılan değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan bu değişiklik ile birlikte taşıt kredisi çekme aşamasında, araç alıcılarının ne kadar kredi çekebileceği hesaplamasında önemli bir değişiklik yapıldı. Düzen; 50 bin Türk Lirası’na kadar olan araç değerinin yüzde 70’ine kredi olanağı sağlarken, 50 bin Türk Lirası’nı aşan kısmın da yüzde 50’sine kadar taşıt kredisi olanağı sağlıyordu. Yapılan değişiklik sonrasında 50 bin Türk Lirası sınırı, 100 bin Türk Lirası’na çıkartıldı.

2013 yılına kadar olan süreçte, sıfır kilometre araçların proforma fatura değeri, ikinci el araçların da kasko değeri baz alınarak, bu değerlerin yüzde 80’ine kadar taşıt kredisi kullandırılmasına olanak sağlanıp, vatandaşların ödemelerini 60 aya kadar vadelendirilmesine de imkân tanınıyordu. 2013 yılında yapılan düzenleme ile birlikte çekilen kredi miktar 50 bin Türk Lirası eşik değerine göre bölünmüş, vade süresi de maksimum 48 ay olarak sınırlandırılmıştı.

Yapılan yeni değişiklik ile birlikte satın alınacak araçların 100 bin Türk Lirası’na kadar olan bedellerinin yüzde 70’ine kadar, 100 bin Türk Lirası’nı aşan kısmının da yüzde 50’sine kadar bankalardan taşıt kredisi kullanılabilecek. Taksit dönemlerinde ise bir değişiklik yapılmadı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler