Ana SayfaGündemTaşıt Kredisi Çekecekler Dikkat! Eşik Değer Değişti!

Taşıt Kredisi Çekecekler Dikkat! Eşik Değer Değişti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Taşıt kredileri için limit oranları güncellendi! 50 bin Türk Lirası baz alınarak hesaplanan çekilebilir taşıt kredisi miktarları BDDK tarafından yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından gerçekleştirilen taşıt kredileri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan bu değişiklik ile birlikte artık taşıt kredilendirmeleri aşamasında eşik değeri 50 bin Türk Lirası değil, 100 bin Türk Lirası olarak baz alınacak.

Eşik Değer 100.000 TL’ye Çıktı!

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te BDDK tarafından yapılan değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan bu değişiklik ile birlikte taşıt kredisi çekme aşamasında, araç alıcılarının ne kadar kredi çekebileceği hesaplamasında önemli bir değişiklik yapıldı. Düzen; 50 bin Türk Lirası’na kadar olan araç değerinin yüzde 70’ine kredi olanağı sağlarken, 50 bin Türk Lirası’nı aşan kısmın da yüzde 50’sine kadar taşıt kredisi olanağı sağlıyordu. Yapılan değişiklik sonrasında 50 bin Türk Lirası sınırı, 100 bin Türk Lirası’na çıkartıldı.

2013 yılına kadar olan süreçte, sıfır kilometre araçların proforma fatura değeri, ikinci el araçların da kasko değeri baz alınarak, bu değerlerin yüzde 80’ine kadar taşıt kredisi kullandırılmasına olanak sağlanıp, vatandaşların ödemelerini 60 aya kadar vadelendirilmesine de imkân tanınıyordu. 2013 yılında yapılan düzenleme ile birlikte çekilen kredi miktar 50 bin Türk Lirası eşik değerine göre bölünmüş, vade süresi de maksimum 48 ay olarak sınırlandırılmıştı.

Yapılan yeni değişiklik ile birlikte satın alınacak araçların 100 bin Türk Lirası’na kadar olan bedellerinin yüzde 70’ine kadar, 100 bin Türk Lirası’nı aşan kısmının da yüzde 50’sine kadar bankalardan taşıt kredisi kullanılabilecek. Taksit dönemlerinde ise bir değişiklik yapılmadı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.