QNB Finansbank Genel Müdürü Güzeloğlu’nun Türk Bankacılık Sektörü ve 2018’e İlişkin Öngörüleri

Google Haberlere Abone Ol:

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve bankanın 2017’deki performansı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Bankacılık sektörünün aktiflerinin toplamının geçen sene yüzde 15,8 oranında büyüyerek 2 trilyon 731 milyar TL’ye yükseldiğini söyleyen Güzeloğlu, 2017’nin 3. çeyrek döneminde bu rakamın 3 trilyon 54 milyar TL’ye çıktığını açıkladı.

Güzeloğlu: Toplam Aktiflerin Artış Hızının Yarısından Fazlasında Kredi Büyümesi Etken!

Bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin yıllık bazdaki artış hızının yüzde 65’lik kısmını kredi büyümelerinin etkilediğini söyleyen Güzeloğlu, kredilerin bu yılın 3. çeyrek dönemimde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 23,9 oranında artış gösterdiğini, bu artış ile 1 trilyon 994 milyar TL seviyesine yükseldiğini, bu yılın eylül dönemindeki bankacılık sektörünün net dönem karının 37 milyar TL olduğunu, öz kaynak karlılık yüzdesinin yüzde 14,4 oranında, aktif karlılık yüzdesinin ise yüzde 1,6 oranında, sermaye yeterlilik rasyosunun ise yüzde 17,2 oranında olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir:  QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

2017’de KGF’nin desteği ile birlikte kredi büyümesinin yüzde 20 seviyesinin üzerine çıkacağını söyleyen Güzeloğlu, 2018’de ise bu oranın yüzde 15 seviyesinde olmasını beklediklerini, hem parasal şartlardaki sıkılaşma hem de kısa dönemli faizlerde artış beklentisinin söz konusu oranının düşüş olacağını göstereceğini söyledi.

QNB Finansbank’ın 2018 Hedefleri!

Rakamlar incelendiği zaman karlılık seviyesinde hedeflediklerini rakamın üzerinde olduklarını söyleyen Güzeloğlu, büyümede ise hem hedeflerinin hem de bankacılık sektörünün üzerinde olduklarını, gelecek yıl içinde de aynı başarıyı devam ettirmeyi, sektörün üzerinde büyüme performansı göstermeyi hedeflediklerini, gelecek sene sektörün tüzel kredilerde büyümesinin daha çok olacağını öngördüklerini, QNB Finansbank olarak da sektörün büyümesine paralel olarak risk maliyetlerine odaklanacaklarını ve bunun sonucunda da tüzel kredilerdeki büyümeyi sürdüreceklerini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.