Ana SayfaGündemQNB Finansbank Genel Müdürü Güzeloğlu'nun Türk Bankacılık Sektörü ve 2018'e İlişkin...

QNB Finansbank Genel Müdürü Güzeloğlu’nun Türk Bankacılık Sektörü ve 2018’e İlişkin Öngörüleri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve bankanın 2017’deki performansı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türk Bankacılık sektörünün aktiflerinin toplamının geçen sene yüzde 15,8 oranında büyüyerek 2 trilyon 731 milyar TL’ye yükseldiğini söyleyen Güzeloğlu, 2017’nin 3. çeyrek döneminde bu rakamın 3 trilyon 54 milyar TL’ye çıktığını açıkladı.

Güzeloğlu: Toplam Aktiflerin Artış Hızının Yarısından Fazlasında Kredi Büyümesi Etken!

Bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin yıllık bazdaki artış hızının yüzde 65’lik kısmını kredi büyümelerinin etkilediğini söyleyen Güzeloğlu, kredilerin bu yılın 3. çeyrek dönemimde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 23,9 oranında artış gösterdiğini, bu artış ile 1 trilyon 994 milyar TL seviyesine yükseldiğini, bu yılın eylül dönemindeki bankacılık sektörünün net dönem karının 37 milyar TL olduğunu, öz kaynak karlılık yüzdesinin yüzde 14,4 oranında, aktif karlılık yüzdesinin ise yüzde 1,6 oranında, sermaye yeterlilik rasyosunun ise yüzde 17,2 oranında olduğunu söyledi.

2017’de KGF’nin desteği ile birlikte kredi büyümesinin yüzde 20 seviyesinin üzerine çıkacağını söyleyen Güzeloğlu, 2018’de ise bu oranın yüzde 15 seviyesinde olmasını beklediklerini, hem parasal şartlardaki sıkılaşma hem de kısa dönemli faizlerde artış beklentisinin söz konusu oranının düşüş olacağını göstereceğini söyledi.

QNB Finansbank’ın 2018 Hedefleri!

Rakamlar incelendiği zaman karlılık seviyesinde hedeflediklerini rakamın üzerinde olduklarını söyleyen Güzeloğlu, büyümede ise hem hedeflerinin hem de bankacılık sektörünün üzerinde olduklarını, gelecek yıl içinde de aynı başarıyı devam ettirmeyi, sektörün üzerinde büyüme performansı göstermeyi hedeflediklerini, gelecek sene sektörün tüzel kredilerde büyümesinin daha çok olacağını öngördüklerini, QNB Finansbank olarak da sektörün büyümesine paralel olarak risk maliyetlerine odaklanacaklarını ve bunun sonucunda da tüzel kredilerdeki büyümeyi sürdüreceklerini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...

Asgari Ücret Zammı için Plan Oluşturuluyor!

Hatırlanacağı üzere Ocak 2023 döneminde yapılan zammın ardından bu yıl içerisinde ara zam yapılacağı...

Türkiye İş Bankası Risk Yönetimi ve Kredi Analitiği Uzmanı Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kategorisinde yayımlamış olduğu yeni bir ilanla personel alımı...

Kuveyt Türk Gezici Gişe Yetkilisi Alımı Gerçekleştirecek!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, banka iş ilanları kapsamında yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan ilana...