Ana SayfaEkonomiTÜİK, 2017 Ekim Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı!

TÜİK, 2017 Ekim Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017’nin ekim dönemine ilişkin dış ticaret endeksi verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, ihracat birim değer endeksi ekim döneminde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 2,9 oranında yükseldi. Yine iki yılın aynı dönemlerinin kıyaslama yapıldığında gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,4 oranında düşüş,  yakıt hariç tüm ham maddelerde yüzde 2,7 oranında artış, yakıtlarda yüzde 14,2 oranında artış, gıda, içecek ve tütün haricindeki imalat sanayide ise yüzde 3,8 oranında artış gözlemlendi.

İmalat Birim Değer Endeksi Yükseldi!

İthalat birim değer endeksi 2017’nin ekim döneminde geçen yılın ekim dönemine göre yüzde 8 oranında arttı. Gıda, içecek ve tütün grubunda yüzde 3,2 oranında düşüş, yakıt haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 16,6 oranında artış, yakıtlarda yüzde 23 oranında ve imalat sanayide yüzde 3,9 oranında artış gözlemlendi.

İhracat ve İthalat Miktar Endeksleri Yükseldi!

İhracat miktar endeksi incelendiği zaman aynı dönemlerin kıyaslamasında yüzde 5,8 oranında yükseldiği görüldü. Gıda, içecek ve tütün grubunda yüzde 14,8 oranında, yakıt haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 5 oranında, yakıt grubunda yüzde 2,9 oranında ve imalat sanayi grubunda ise yüzde 9,8 oranında artış söz konusu oldu. Söz konu ithalat miktar endeksi verilerine bakıldığı zaman ise yüzde 15,7 oranında yükseldiği gözlemlendi. Tüm gruplarda da artış gözlemlenip, sırası ile yüzde 28,6, yüzde 33,4, yüzde 12,7 ve yüzde 18,8 olarak gerçekleşti.

Dış Ticaret Haddi Düştü!

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim endeksine oranı ile hesaplanan dış ticaret haddi verisi ise düştü. Geçen sene 110,5 olarak söz konusu veri, bu yılın ekim döneminde yüzde 105,2 olarak açıklandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...