Ana SayfaEkonomiTÜİK, 2017 Ekim Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı!

TÜİK, 2017 Ekim Dış Ticaret Endekslerini Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017’nin ekim dönemine ilişkin dış ticaret endeksi verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, ihracat birim değer endeksi ekim döneminde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 2,9 oranında yükseldi. Yine iki yılın aynı dönemlerinin kıyaslama yapıldığında gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,4 oranında düşüş,  yakıt hariç tüm ham maddelerde yüzde 2,7 oranında artış, yakıtlarda yüzde 14,2 oranında artış, gıda, içecek ve tütün haricindeki imalat sanayide ise yüzde 3,8 oranında artış gözlemlendi.

İmalat Birim Değer Endeksi Yükseldi!

İthalat birim değer endeksi 2017’nin ekim döneminde geçen yılın ekim dönemine göre yüzde 8 oranında arttı. Gıda, içecek ve tütün grubunda yüzde 3,2 oranında düşüş, yakıt haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 16,6 oranında artış, yakıtlarda yüzde 23 oranında ve imalat sanayide yüzde 3,9 oranında artış gözlemlendi.

İhracat ve İthalat Miktar Endeksleri Yükseldi!

İhracat miktar endeksi incelendiği zaman aynı dönemlerin kıyaslamasında yüzde 5,8 oranında yükseldiği görüldü. Gıda, içecek ve tütün grubunda yüzde 14,8 oranında, yakıt haricindeki tüm ham maddelerde yüzde 5 oranında, yakıt grubunda yüzde 2,9 oranında ve imalat sanayi grubunda ise yüzde 9,8 oranında artış söz konusu oldu. Söz konu ithalat miktar endeksi verilerine bakıldığı zaman ise yüzde 15,7 oranında yükseldiği gözlemlendi. Tüm gruplarda da artış gözlemlenip, sırası ile yüzde 28,6, yüzde 33,4, yüzde 12,7 ve yüzde 18,8 olarak gerçekleşti.

Dış Ticaret Haddi Düştü!

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim endeksine oranı ile hesaplanan dış ticaret haddi verisi ise düştü. Geçen sene 110,5 olarak söz konusu veri, bu yılın ekim döneminde yüzde 105,2 olarak açıklandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.