FED Kararını Açıkladı, Dolar’ın İvmesini Öngörüler Belirledi!

Amerika Merkez Bankası (FED) aldığı faiz kararında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı.

Amerika Merkez Bankası (FED) aldığı faiz kararında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı.

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınan 25 baz puanlık faiz artışı ile birlikte gelecek dönemlerde yapılması ihtimal olan yüksek faiz oranı artışlarının da önünü kesti. Alına nbu karar sonrasında Dolar, Türk Lirası karşısında 4 kuruşluk değer kaybı yaşayıp, 3,85 Türk Lirası’ndan 3,81 Türk Lirası’na kadar geriledi.

FED tarafından alınan faiz kararında 25 baz puan artışı ile birlikte yüzde 1,25 ile yüzde 1,50 aralığına çıkış sağlandı. 2017 yılı içerisinde yapılan üçüncü faiz artışı olurken, açıklamada gelecek iki yıl için olan faiz artırım tahminleri, Eylül ayında açıklanan oranlarda sabit kaldı.

FED’in Gelecek Dönem Öngörüleri Belirleyici Rolü Üstlendi

FED’in aldığı faiz kararından daha çok, gelecek dönemlere ilişkin tahminler piyasalarda belirleyici rol oynadı. 2018 ve 2019 yıllarında yapılması öngörülen faiz artışları için herhangi bir değişiklik yapmayan FED, Dolar’ı baskı altına almış oldu. Birçok para birimi karşısında değer kaybı yaşayan Dolar, güne düşüş eğilimi ile başlangıç yaptı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ziraat Yatırım, son birkaç gün içerisinde 109 bin seviyesinin üzerinde kalıcı bir konum sahibi olamayan endeksler için gerçekleşen kâr satışları sonrası belirginleşme yaşandığını, kısa vadeli göstergelerde de bazı bozulmaların meydana geldiğini ifade ederken, güne tepki alımları ile başlangıç yapılması sonrasında BIST 100 Endeksi için 108 bin 800 seviyesinin direnç olarak konumlanabileceği ifade edildi.

Gözler Merkez Bankası‘nda

Türk Lirası için en önemli gündem maddesinin TCMB’nin faiz kararı olduğunu ifade eden analistler, Reuters tarafından yapılan ankete göre Merkez Bankası’nın PPK toplantısında geç likidite penceresi için 100 baz puan faiz artışına gideceği en büyük beklentiler arasından. 

Saat 12.00 itibariyle Dolar; 3,8291 Türk Lirası’ndan alış yapılırken, satış işlemlerinde 3,8296 Türk Lirası seviyesi geçerliliğini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.