Ana SayfaGündemZiraat Bankası’ndan Önemli Adım! New York Şubesini Kapattı!

Ziraat Bankası’ndan Önemli Adım! New York Şubesini Kapattı!
Z

-

Ziraat Bankası’nın 2016 yılı Kasım ayı itibariyle ilettiği New York şubesini kapatma talebi, geçtiğimiz günlerde onaylandı. Banka, ABD’deki varlığını sonlandırmış oldu.

1983 yılından bu güne kadar faaliyetini ABD’de de sürdüren Ziraat Bankası, geçtiğimiz yılın Kasım ayı itibariyle kapanış talebini FED’e ve New York Finansal Hizmetler Departmanı’na iletmişti. Bankanın kapanış talebine onay ise 21 Kasım 2017’de geldi. Bu onay sonrasında Ziraat Bankası’nın New York’ta yer alan şubesi de kapatılmış oldu.

Yakın dönemlerde ABD’de bazı kamu kurumları tarafından yapılan alımlar için teminat mektubu vermek amacı ile önemli mesailerin harcanması ve müşteri sayısının sınırlı bir potansiyelde kalması sebebi ile, Ziraat Bankası’nın New York’daki şubesi kâr etmek yerine maliyetli bir hal almaya başladığının belirtildiği açıklamada, kapatma kararı olarak bu etkiler gösteriliyor. Şubede son dönemlerde 7-8 kişilik bir personel çalışıyor iken, bu personellerin bir kısmının da ABD vatandaşı olduğu ifade edildi.

Talep Geçen Yıl İletildi, Karar 3 Yıl Önce Alındı

Geçtiğimiz yıl iletilen kapanış talebi sonrasında yürütülmesi gereken prosedür çalışmaları da yaklaşık bir yıllık zaman aldı. Prosedürün tamamlanması ile birlikte bankacılık lisansını New York Finansal Hizmetler Departmanı’na teslim eden Ziraat Bankası, 21 Kasım 2017 tarihi itibariyle ABD’de olan varlığını sonlandırmış oldu. Ülkenin mercileri tarafından zorunlu kılınan tüm uyum ve müşteri risk ölçümlerine ilişkin bir altyapıya sahip olan Ziraat Bankası, kendi isteği ile varlığını sonlandırarak, Londra’da yer alan bankacılık faaliyetlerini artırmaya odaklanacağı belirtildi.

Ziraat Bankası yetkilileri, bankanın ABD’deki varlığını sonlandırma kararını yaklaşık 3 yıl önce aldığını, bu karar sonrasında da bankanın büyüme potansiyelini Londra borsalarında güçlendirmek adına var gücünü İngiltere’ye taşıyacağını, bu bilgilerin de kararın alınması aşamasında kamuoyu ile paylaşıldığını belirtti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol