Ana SayfaGündemZiraat Bankası’ndan Önemli Adım! New York Şubesini Kapattı!

Ziraat Bankası’ndan Önemli Adım! New York Şubesini Kapattı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Ziraat Bankası’nın 2016 yılı Kasım ayı itibariyle ilettiği New York şubesini kapatma talebi, geçtiğimiz günlerde onaylandı. Banka, ABD’deki varlığını sonlandırmış oldu.

1983 yılından bu güne kadar faaliyetini ABD’de de sürdüren Ziraat Bankası, geçtiğimiz yılın Kasım ayı itibariyle kapanış talebini FED’e ve New York Finansal Hizmetler Departmanı’na iletmişti. Bankanın kapanış talebine onay ise 21 Kasım 2017’de geldi. Bu onay sonrasında Ziraat Bankası’nın New York’ta yer alan şubesi de kapatılmış oldu.

Yakın dönemlerde ABD’de bazı kamu kurumları tarafından yapılan alımlar için teminat mektubu vermek amacı ile önemli mesailerin harcanması ve müşteri sayısının sınırlı bir potansiyelde kalması sebebi ile, Ziraat Bankası’nın New York’daki şubesi kâr etmek yerine maliyetli bir hal almaya başladığının belirtildiği açıklamada, kapatma kararı olarak bu etkiler gösteriliyor. Şubede son dönemlerde 7-8 kişilik bir personel çalışıyor iken, bu personellerin bir kısmının da ABD vatandaşı olduğu ifade edildi.

Talep Geçen Yıl İletildi, Karar 3 Yıl Önce Alındı

Geçtiğimiz yıl iletilen kapanış talebi sonrasında yürütülmesi gereken prosedür çalışmaları da yaklaşık bir yıllık zaman aldı. Prosedürün tamamlanması ile birlikte bankacılık lisansını New York Finansal Hizmetler Departmanı’na teslim eden Ziraat Bankası, 21 Kasım 2017 tarihi itibariyle ABD’de olan varlığını sonlandırmış oldu. Ülkenin mercileri tarafından zorunlu kılınan tüm uyum ve müşteri risk ölçümlerine ilişkin bir altyapıya sahip olan Ziraat Bankası, kendi isteği ile varlığını sonlandırarak, Londra’da yer alan bankacılık faaliyetlerini artırmaya odaklanacağı belirtildi.

Ziraat Bankası yetkilileri, bankanın ABD’deki varlığını sonlandırma kararını yaklaşık 3 yıl önce aldığını, bu karar sonrasında da bankanın büyüme potansiyelini Londra borsalarında güçlendirmek adına var gücünü İngiltere’ye taşıyacağını, bu bilgilerin de kararın alınması aşamasında kamuoyu ile paylaşıldığını belirtti.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,238TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...