Varlık Fonu Türkiye’nin Otomobilini Finanse Etmek İstiyor!

0

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili Himmet Karadağ iki önemli başlık hakkında açıklamalarda bulundu. Karadağ, yerli kripto para birimi BISTcoin için çalışmaların devam ettiğini, Türkiye’nin otomobili projesi için de finansman desteği sunacaklarını aktardı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olan, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu’nun başkan vekilliğini yürüten Himmet Karadağ, her iki kurum tarafından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Varlık Fonu’nun yol haritası niteliğini taşıyan stratejik planın Başbakanlık’a gönderildiğini dile getiren Karadağ, TVF için herhangi bir kredi arayışı bulunmadığını, birkaç uluslararası fon ile işbirliği için görüşme yaptıklarını dile getirdi.

Görev Verilirse Fon Kurulacak!

Türkiye’nin otomobili projesi için Babayiğit Fund kurmak istediklerini, bu projenin finansmanında yer almak istediklerini dile getiren Karadağ, bu konuda henüz bir görevlendirmenin yapılmadığını, sadece Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile strateji hakkında bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türk Varlık Fonu’nun portföyü içerisinde yaklaşık 50 milyar Dolarlık bir varlık bulunduğunu, bu varlıklar için de bir strateji planı hazırladıklarını dile getiren Karadağ, bu plan ile birlikte fonda yer alan varlıkların yönetimini gerçekleştirip, geliştirme hedefinde olduklarını ifade etti.

BISTcoin Üzerinde Çalışmalar Devam Ediyor!

Borsa İstanbul’da kripto para birimlerinin mevcut olanlarının işlem görmeyeceğini dile getiren Karadağ, mevcut paralarda dayanak bir varlık olmadığını, bu sebeple Borsa İstanbul’a özel BISTcoin üzerinde çalışma yaptıklarını, bu coin için Blockchain teknolojisini kullanacaklarını, bir dayanak altında kripto paralar üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Borsa İstanbul’un halka arz edilecek kısmının Ocak ayında belirleneceğini ve bu kısmın 1 Milyar Türk Lirası’nı aşan bir büyüklüğe sahip olacağını planladıklarını dile getiren Karadağ, İslam Kalkınma Bankası ile stratejik bir ortaklık kurulmasının hedeflendiğini, bu durumun Borsa İstanbul’un halka arzı aşamasında önemli olduğunu ifade etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın