Rusya’nın bankacılık devi Sberbank’ın patronu olan Herman Gref, bankacılık sektörününü geleceği için sahip olduğu inancı yitirdiğini ifade etti.

Gref, oldukça ses getirecek açıklamalarda bulundu. Bankacılık sektörünün geleceğine dair olan tüm inancını yitirdiğini ifade eden Gref, bugün bir banka kurulumunda asla görev almayacağını ifade etti. Londra’da Yatırımcı Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde konuşmasını yapan Gref, bankacılık sektörü için önem ve ağırlık verilmesi gerekilen noktanın teknolojik dönüşüm olduğunu belirtti.

Konuşmasında gelecek içintahminlerine de yer veren Gref, yakın dönem içerisinde büyük çaplı teknoloji firmalarının kendi mali platformlarını hayata geçirmeleri ile birlikte kredi kuruluşlarına önemli bir rakip olacaklarını, gelecek yıl Amazon ve Google’ın bankalara rakip olarak görülebileceğini, Amazon Finance ve Google Finance adlı şirketlerin ortaya çıkabileceğini, bu gelişmelerin yakın dönemde hayata geçmesinin ön görüldüğünü, bu aşamada da bankaların rekabeti yakın bir şekilde hissedeceğini kaydetti.

Kredi Kuruluşları Teknoloji Şirketlerinden Çekiniyor

Günümüzde dahi kredi kuruluşlarında, finans teknolojileri sebebi ile çekincelerin ortaya çıktığını ifade eden Gref, bu çekince sebebi ile teknoloji firmalarını kredi kuruluşlarının satın aldığını, lakin işletme aşamasında başarılı olamadıklarını, adeta bir koleksiyon olarak barındırdıklarını dile getirdi.

Konuşmasında Sberbank’ın geleceği hakkında da bilgi paylaşımı yapan Gref, 2020 yılına kadar, uluslararası muhasebecilik standartlarına göre 1 trilyon Ruble’ye ulaşılma taahhütleri bulunduğunu kaydetti. Sberbank’ın bu yılın ilk 9 aylık dönemindeki net gelirinde yüzde 44’lük bir artış yaşanırken, gelir 519,3 milyar Ruble’ye ulaşmış oldu. Bu rakam, 2015 yılına göre yüzde 250’lik artışa tekabül ediyor.gre

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın