Ana SayfaEkonomiTürkiye Tarihinde Bir İlk Yaşanacak, GSYİH 3 Trilyon TL'yi Geçecek!

Türkiye Tarihinde Bir İlk Yaşanacak, GSYİH 3 Trilyon TL’yi Geçecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye yeni bir rekora doğru koşuyor. Tarihte ilk defa, son çeyrek dönem içerisinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın 3 trilyon TL’ye ulaşması öngörülüyor.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)’in mlli geliri, büyüme ivmesinin son çeyrek dönemde yüzde 5,4 olarak gerçekleşmesi halinde, Türkiye’nin tarihinde ilk defa 3 trilyon Türk Lirası’nın geçilmesine olanak sağlayacak.

2018 yılına dair hazırlanan program ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in sunduğu veriler incelendiğinde, bu yılın üçüncü çeyrek dönemi içerisindeki Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın büyüme hızının yüzde 7,4’lük bir orana ulaştığı ortaya çıkıyor. Türkiye ekonomisi de aynı dönem içerisinde yüzde 11,1 oranında bir büyüme yaşarken, 2017 yılının ilk dokuz aylık dönemi içerisinde elde edilen büyüme oranlarının dördüncü çeyrek döneminde de devam etmesi halinde, aynı zamanda Dolar kuru da 4 Türk Lirası’nın altında kalmaya devam ederse; Türkiye’nin GSYİH’sı cari fiyatlarlarla 800 milyar Dolar seviyesini aşmış olacak.

10 Bin Dolar Hedefi Gerçekleşemeyecek

2018 yılı programı içerisinde 37 bin 899 Türk Lirası, yani 10 bin 579 dolar olarak öngörülen kişi başı yurt içi gelirler, Türkiye nüfusunun 80 milyon olarak baz alınması ve dolar kurunun da 3,83 Türk Lirası üzerinden hesaplanması halinde 10 bin Dolar seviyesinin altında kalmış olacak.

Aynı şekilde 2018 yılı programında açıklanan GSYİH öngörülerine göz atıldığında rakamın 3 trilyon 350 milyon Türk Lirası’na tekabül ettiği, TÜFE tahmininin yüzde 9,5 olarak belirtildiği, deflatörün ise yüzde 10,3 oranında oluşmasının beklendiği ortaya çıkıyor. Son çeyrek dönem içerisinde Türkiye ekonomisi büyümesinin yüzde 5’ten büyük olacağını bekleyen ekonomistler, 2017 yılının genelindeki büyüme verileri ortalamasının, son çeyrekte yüzde 5’ten yüksek bir büyüme gerçekleşmesi halinde yüzde 7’nin üzerinde kalacağını, bu durumun da GSYİH için 800 milyar Dolar’ın üzerinde bir rakam oluşturacağını belirtiyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.