Türkiye yeni bir rekora doğru koşuyor. Tarihte ilk defa, son çeyrek dönem içerisinde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın 3 trilyon TL’ye ulaşması öngörülüyor.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)’in mlli geliri, büyüme ivmesinin son çeyrek dönemde yüzde 5,4 olarak gerçekleşmesi halinde, Türkiye’nin tarihinde ilk defa 3 trilyon Türk Lirası’nın geçilmesine olanak sağlayacak.

2018 yılına dair hazırlanan program ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in sunduğu veriler incelendiğinde, bu yılın üçüncü çeyrek dönemi içerisindeki Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın büyüme hızının yüzde 7,4’lük bir orana ulaştığı ortaya çıkıyor. Türkiye ekonomisi de aynı dönem içerisinde yüzde 11,1 oranında bir büyüme yaşarken, 2017 yılının ilk dokuz aylık dönemi içerisinde elde edilen büyüme oranlarının dördüncü çeyrek döneminde de devam etmesi halinde, aynı zamanda Dolar kuru da 4 Türk Lirası’nın altında kalmaya devam ederse; Türkiye’nin GSYİH’sı cari fiyatlarlarla 800 milyar Dolar seviyesini aşmış olacak.

10 Bin Dolar Hedefi Gerçekleşemeyecek

2018 yılı programı içerisinde 37 bin 899 Türk Lirası, yani 10 bin 579 dolar olarak öngörülen kişi başı yurt içi gelirler, Türkiye nüfusunun 80 milyon olarak baz alınması ve dolar kurunun da 3,83 Türk Lirası üzerinden hesaplanması halinde 10 bin Dolar seviyesinin altında kalmış olacak.

Aynı şekilde 2018 yılı programında açıklanan GSYİH öngörülerine göz atıldığında rakamın 3 trilyon 350 milyon Türk Lirası’na tekabül ettiği, TÜFE tahmininin yüzde 9,5 olarak belirtildiği, deflatörün ise yüzde 10,3 oranında oluşmasının beklendiği ortaya çıkıyor. Son çeyrek dönem içerisinde Türkiye ekonomisi büyümesinin yüzde 5’ten büyük olacağını bekleyen ekonomistler, 2017 yılının genelindeki büyüme verileri ortalamasının, son çeyrekte yüzde 5’ten yüksek bir büyüme gerçekleşmesi halinde yüzde 7’nin üzerinde kalacağını, bu durumun da GSYİH için 800 milyar Dolar’ın üzerinde bir rakam oluşturacağını belirtiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın