Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ekonomistleri Şaşırttı!

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan 2017 yılı son faiz artırımı kararı, dünya genelinde birçok ekonomist tarafından eleştirildi. Birçok ekonomist, Merkez Bankası’nın aldığı bu kararı olumsuz yönde eleştirdi.

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan 2017 yılı son faiz artırımı kararı, dünya genelinde birçok ekonomist tarafından eleştirildi. Birçok ekonomist, Merkez Bankası’nın aldığı bu kararı olumsuz yönde eleştirdi.

Merkez Bankası’nın yılın son para politikası kurulundan çıkarttığı sonuç, global düzeydeki beklentilerin altında kaldı. 100 baz puanlık bir artış bekleyen piyasalar, Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık artış yapması ile şaşırdı. Hem yerel, hem de uluslararası düzeyde birçok ekonomist, Merkez Bankası’nın faiz kararını eleştirdi.

Beklentinin Altında Kalan Artış Ekonomistleri Şaşırttı!

Türk Lirası’nın son dönemlerde güçlü bir değer kaybı yaşaması sebebi ile piyasalar, oldukça güçlü bir faiz artırımı geleceğine odaklanmış durumdaydı. Birçok ekonomist, faiz oranlarının yüzde 1 düzeyinde artacağını öngörüyordu. Yapılan anketler de bu durumu desteklerken, Merkez Bankası’nın dik duruşunu koruması, piyasalara gövde gösterisi niteliğinde faiz oranını yüzde 0,5 oranında artırması ise piyasalarda adeta şok etkisi yarattı.

Bir önceki artırım ile arasında 8 aylık bir süre olan geç likidite penceresi faiz artırımı için Merkez Bankası tarafından alınan karar sınırlı artırım olarak yorumlandı. Dün (14 Aralık 2017= toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, toplantı sonucunda faiz koridoru için alt bandı, üst bandı ve politika faizini sabit tuttuğunu açıklarken, geç likidite penceresi faizi için de 12,25 olan oranın, 12,75 seviyesine yükseltildiği açıklandı.

Günün sonunda denge ortamına tekrar kavuşan piyasaları yorumlayan ekonomistler, faiz oranı ile birlikte kurların da sınırlı bir şekilde oynaklık gösterebileceği yönünde fikir paylaşımında bulundular. Bazı yerel ekonomistler de durumun, Merkez Bankası’nın döviz kurları ile yapılan denge kontrolüne karşı verdiği ağır bir cevap olduğunu, gün sonunda dengelenen piyasaların da bu etkiye karşılık olduğunu ifade ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.