Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ekonomistleri Şaşırttı!

Google Haberlere Abone Ol:

Merkez Bankası tarafından dün açıklanan 2017 yılı son faiz artırımı kararı, dünya genelinde birçok ekonomist tarafından eleştirildi. Birçok ekonomist, Merkez Bankası’nın aldığı bu kararı olumsuz yönde eleştirdi.

Merkez Bankası’nın yılın son para politikası kurulundan çıkarttığı sonuç, global düzeydeki beklentilerin altında kaldı. 100 baz puanlık bir artış bekleyen piyasalar, Merkez Bankası’nın 50 baz puanlık artış yapması ile şaşırdı. Hem yerel, hem de uluslararası düzeyde birçok ekonomist, Merkez Bankası’nın faiz kararını eleştirdi.

Beklentinin Altında Kalan Artış Ekonomistleri Şaşırttı!

Türk Lirası’nın son dönemlerde güçlü bir değer kaybı yaşaması sebebi ile piyasalar, oldukça güçlü bir faiz artırımı geleceğine odaklanmış durumdaydı. Birçok ekonomist, faiz oranlarının yüzde 1 düzeyinde artacağını öngörüyordu. Yapılan anketler de bu durumu desteklerken, Merkez Bankası’nın dik duruşunu koruması, piyasalara gövde gösterisi niteliğinde faiz oranını yüzde 0,5 oranında artırması ise piyasalarda adeta şok etkisi yarattı.

Bir önceki artırım ile arasında 8 aylık bir süre olan geç likidite penceresi faiz artırımı için Merkez Bankası tarafından alınan karar sınırlı artırım olarak yorumlandı. Dün (14 Aralık 2017= toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, toplantı sonucunda faiz koridoru için alt bandı, üst bandı ve politika faizini sabit tuttuğunu açıklarken, geç likidite penceresi faizi için de 12,25 olan oranın, 12,75 seviyesine yükseltildiği açıklandı.

Günün sonunda denge ortamına tekrar kavuşan piyasaları yorumlayan ekonomistler, faiz oranı ile birlikte kurların da sınırlı bir şekilde oynaklık gösterebileceği yönünde fikir paylaşımında bulundular. Bazı yerel ekonomistler de durumun, Merkez Bankası’nın döviz kurları ile yapılan denge kontrolüne karşı verdiği ağır bir cevap olduğunu, gün sonunda dengelenen piyasaların da bu etkiye karşılık olduğunu ifade ettiler.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.