Piyasalar Bu Hafta Hangi Verileri Takip Edecek? Döviz ve Altın Nasıl Yönlenecek?

Google Haberlere Abone Ol:

18-25 Aralık 2017 haftasında Türkiye ve dünya piyasaları hangi verileri takip edecek? Döviz kurları ve altın fiyatları için beklenen eğilim hangi yönde? Piyasalar nasıl şekillenecek?

Geçtiğimiz hafta piyasalarda genel itibari ile yükseliş hakimdi. Hafta başına oranla en fazla kazandıran yatırım aracı gram altın olur iken, Dolar, Euro, Sterlin, İsveç Frangı ve Borsa yatırımcıları da yaptıkları yatırımlardan önemli ölçüde gelir elde etti. Açıklanan veriler arasında ise ABD Merkez Bankası (FED)’in faiz kararı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin faiz kararı önemli etki yaratırken işsizlik oranları, ihracat rakamları gibi veriler de genel işleyişe yön verdi.

18 Aralık ile başlayan haftada ise takip edilecek veriler, bir önceki hafta kadar yoğun bir akışa sahip olmayacak. Yerel olarak açıklanacak veriler arasında 18 Aralık’ta yıllık bazda otomatik üretim verisi yer alırken, 20 Aralık’ta merkezi yönetim borç verileri, 21 Aralık’ta TCMB’nin geçen hafta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları, yayınlanacak.

Yurtdışından Takip Edilecek Veriler

ABD tarafından açıklanacak veriler arasında 19 Aralık’ta açıklanacak cari işlemler verileri, 20 Aralık’ta açılanacak API Ham Petrol Stok Değişimi, 21 Aralık’ta açılanacak üçüncü çeyrek için Gsyh Büyüme Oranı ve 22 Aralık’ta açıklanacak kişisel gelir, kişisel harcamalar, konut satışı verileri global piyasalara yön verecek veriler arasında yer alacak. İngiltere’den gelecek veriler arasında yine 22 Aralık tarihinde Gsyh büyüme oranları yer alırken, aynı zamanda aynı tarih içerisinde cari işlemler ve iş yatırım verileri de açıklığa kavuşmuş olacak.

Euro bölgesine göz atıldığında ise haftanın ilk verisi 18 Aralık’ta çekirdek enflasyon oranı olarak açıklanacak. 19 Aralık’ta ücret büyümesi, 20 Aralık’ta cari işlemler, 21 Aralık’ta Tüketici Güven Endeksi de Euro Bölgesi tarafından hafta içerisinde açıklanıp, küresel piyasalara etki edecek veriler arasında yer alıyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.