Ana SayfaGündemSerbest Ticaret Anlaşması İngiltere Bankalarına Yetmez!

Serbest Ticaret Anlaşması İngiltere Bankalarına Yetmez!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İngiltere Bankaları, Avrupa Birliği ve Kanada arasında gerçekleştirilen serbest ticaret anlaşmasının yeterli olarak görünmeyeceği yönünde fikirlerini açıklamaya başladı.

Brexit sürecinin işleyişinden en çok etkilenecek kurumlar arasında, Londra borsaları sebebi ile merkezleri İngiltere’de olan Avrupa Birliği bankalar da yer alıyor. Büyük sermayeler, kapasiteli iş gücü kullanımı sebebi ile Brexit süreci sonrasında atılacak adımlar için oldukça düşünceli olan bankalar, geçtiğimiz dönemlerde Kanada ile Avrupa Birliği arasında imzalanmış olan serbest ticaret anlaşmasının İngiltere için yeterli olmayacağını düşünüyor.

İngiltere, AB’ye Kanada’dan Daha Yakın

İngiltere Başbakanı May ve Maliye Bakanı Philip Hammond’u Kanada ile Avrupa Birliği arasında imzalanmış olan ve benzeri İngiltere ile Avrupa Birliği arasında imzalanması düşünülen serbest ticaret anlaşması için uyarıda bulunarak, bu anlaşmanın İngiltere için yeterli bir kapasitede olmadığı fikirlerini paylaştılar.

İngiltere’de hizmet veren büyük çaplı bankalar ve finans kuruluşlarının bir kısmını temsil eden ve bir lobi kuruluşu olan UK Financa, İngiltere Başbakanı May ve Maliye Bakanı Hammond’a göndermiş olduğu açık mektupta, İngiltere hükümetinin yürütmekte olduğu Brexit müzakerelerinin merkezinde finans ve bankacılık sektörlerinin yer alması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği ile Kanada arasında geçtiğimiz aylarda imzalanmış olan Geniş Kapsamlı ve Ekonomik Ticaret Anlaşması-CETA’nın iyi bir örnek olduğunun belirtildiği mektupta, İngiltere’nin AB-28 ile arasında yapılacak düzenleme ve denetim açısından yakınlığın, AB ile Kanada arasında bulunmadığını, İngiltere’nin Brexit sürecini sonuçlandırmak için AB ile çok daha iddialı bir anlaşma üzerinde karar oluşturmasını amaçlaması gerektiği ifade edildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...