Ana SayfaGündemSerbest Ticaret Anlaşması İngiltere Bankalarına Yetmez!

Serbest Ticaret Anlaşması İngiltere Bankalarına Yetmez!
S

-

İngiltere Bankaları, Avrupa Birliği ve Kanada arasında gerçekleştirilen serbest ticaret anlaşmasının yeterli olarak görünmeyeceği yönünde fikirlerini açıklamaya başladı.

Brexit sürecinin işleyişinden en çok etkilenecek kurumlar arasında, Londra borsaları sebebi ile merkezleri İngiltere’de olan Avrupa Birliği bankalar da yer alıyor. Büyük sermayeler, kapasiteli iş gücü kullanımı sebebi ile Brexit süreci sonrasında atılacak adımlar için oldukça düşünceli olan bankalar, geçtiğimiz dönemlerde Kanada ile Avrupa Birliği arasında imzalanmış olan serbest ticaret anlaşmasının İngiltere için yeterli olmayacağını düşünüyor.

İngiltere, AB’ye Kanada’dan Daha Yakın

İngiltere Başbakanı May ve Maliye Bakanı Philip Hammond’u Kanada ile Avrupa Birliği arasında imzalanmış olan ve benzeri İngiltere ile Avrupa Birliği arasında imzalanması düşünülen serbest ticaret anlaşması için uyarıda bulunarak, bu anlaşmanın İngiltere için yeterli bir kapasitede olmadığı fikirlerini paylaştılar.

İngiltere’de hizmet veren büyük çaplı bankalar ve finans kuruluşlarının bir kısmını temsil eden ve bir lobi kuruluşu olan UK Financa, İngiltere Başbakanı May ve Maliye Bakanı Hammond’a göndermiş olduğu açık mektupta, İngiltere hükümetinin yürütmekte olduğu Brexit müzakerelerinin merkezinde finans ve bankacılık sektörlerinin yer alması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği ile Kanada arasında geçtiğimiz aylarda imzalanmış olan Geniş Kapsamlı ve Ekonomik Ticaret Anlaşması-CETA’nın iyi bir örnek olduğunun belirtildiği mektupta, İngiltere’nin AB-28 ile arasında yapılacak düzenleme ve denetim açısından yakınlığın, AB ile Kanada arasında bulunmadığını, İngiltere’nin Brexit sürecini sonuçlandırmak için AB ile çok daha iddialı bir anlaşma üzerinde karar oluşturmasını amaçlaması gerektiği ifade edildi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol