Ana SayfaGündemE-Dönüşüm Uygulamalarının İşlevselliği Artırıyor! Elektronik Sertifika 3 Milyonu Aştı!

E-Dönüşüm Uygulamalarının İşlevselliği Artırıyor! Elektronik Sertifika 3 Milyonu Aştı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bu yılın 3. çeyrek dönemine ilişkin pazar verilerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre, bu yılın eylül dönemi sonu itibari ile 2 milyon 598 bin 408 elektronik imza ile 476 bin 202 mobil imzalı sertifika oluşturuldu.  Bunun sonucunda toplamda 3 milyon 74 bin 610 elektronik sertifika oluşturuldu.

Mobil imza ile e-imza kullanım alanlarında artış meydana gelmesi, farkındalığın artması ile birlikte kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. E-dönüşüm uygulamaları hem özel şirketlerin hem de kamunun dönüşerek işlevselliklerini artırmalarını sağlarken, vatandaşların da yararlanmak istedikleri hizmet için hem güvenli hem de daha kolay bir şekilde ulaşabilme imkanı kılınıyor. E-dönüşümün merkezin olan e-imza ile mobil imzalar vatandaşların ve kurumsal tüm işlemlerin çok daha kolay, daha az maliyetli, hızlı ve etkin olmasına olanak sağlıyor.

Mobil İmza Yüzde 3,8 Arttı

BTK’nın verilerine göre, bu yılın 2. çeyrek döneminde elektronik imza sertifika sayısı 2 milyon 493 bin 101’di. Ancak bu rakam 3. çeyrek dönemde yüzde 4,2 oranında artış göstererek 2 milyon 598 bin 408’e çıktı. Benzer şekilde 2. çeyrek dönemde  458 bin 726 olan mobil imza sertifika sayısı 3. çeyrek dönemde yüzde 3,8 oranında artış göstererek 476 bin 202’ye ulaştı.

Orhun: E-İmza ile Islak İmza Aynı Hukuki Geçerlilikte

Elektronik ve mobil imzaların e-dönüşümün en temek ve en önemli basamaklarından biri olduğunu söyleyen E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, e-imza’nın ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliği olduğunu, elektronik ortamda yapılan işlemlerin vatandaşların kimlik bilgilerinin doğruluklarını garantilediğini, elektronik sertifika sayısının her çeyrek dönemde yükseldiğini, bununla birlikte hem kamu ve özel sektöre hem de vatandaşlara katma değer sağlanmış olduğunu söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.