Ana Sayfa Gündem Emlak Bankası İhtisas Bankası mı Oluyor?

Emlak Bankası İhtisas Bankası mı Oluyor?

-

Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Emlak Bankası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sayın: Emlak Bankası Katılım Bankası Olmalı

Bu yılın mayıs döneminde hazırlanan torba yasası ile tasfiyeden çıkan Emlak Bankası, artık canlı bir banka. Genel kurulda ana sözleşmesinin onayı beklenen bankanın ilerleyen süreçlerde nasıl bir faaliyet göstereceği, nasıl bir yol izleyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, bankanın küllerinden tekrardan doğduğunu, bankanın ihtisas bankası olarak faaliyetlerine devam etmesinin istediğini, 1967 yılından beri faizsiz bankacılığı çalıştığını, Emlak Bankası’nın katılım bankası olmasını istediğini söyledi. Emlak Bankası’nın ihtisas bankası olarak ithal ikameli projelere finansman vermesi gerektiğini söyleyen Sayın, fakat bankanın sahibi Hazine’ni kararlarının da önemli olduğunu söyledi.

Emlak Bankası’nın Kurulması Üzerinde 91 Sene Geçti!

Türkiye Emlak Bankası’nın ilk kurulduğu günün üzerinden 91 sene, tasfiye edilme kararı alınması üzerinden ise 16 sene geçtiğini söyleyen Sayın, bankanın tekrardan sisteme kazandırıldığını, ülkedeki inşaat teşebbüslerine destek vermek, ihtiyaç olan kredilerin sağlanması, yetim haklarının korunması amacı ile Atatürk’ün talimatları kapsamında 3 Haziran 1926 tarihinde Emlak ve Eytam Bankası olarak kurulduğunu, bankanın denizcilik, dış ticaret ve konut sektörlerinde sektör bankası olarak görevlerini üstlendiğini söyledi.

Ana sözleşme değişikliğinin onaylanması için genel kurulu işaret ettiğini söyleyen Sayın, bugün genel kurulu yapılması kararı alınmış olsa 15 günlük bir sürecin olduğunu, sonrasında da faaliyetlerine nasıl devam edeceğinin belirleneceğini söyledi. Bunun takibinde ise BDDK sürecinin izleneceğini söyleyen Sayın, bankanın ithal ikameli projelere teminatsız kredi veren katılım bankası olarak faaliyet göstermesini istediğini söyledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,420TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler