Sigorta Şirketleri Yüzde 14,9 Büyüdü! Üstlenilen Tazminat 21 Milyara Çıktı!

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) açıklamalarına göre, sigorta sektörünün prim üretimi geçen yıl ile kıyaslandığından hayat dışı brançlarda yüzde 10,4 oranında, hayat sigortalar branşında ise yüzde 49,2 oranında büyüme gözlemlendi. Sektörde toplamda ise yüzde 14,9 oranında büyüme görüldü.

Sektörün Toplam Prim Üretimi 33 Milyar Liraya Çıktı!

Açıklanan sonuçlar ile hayat dışı sigortaların prim üretimi 28,4 milyar liraya, hayat sigortalarının prim üretimi ise 5 milyar liraya tekabül etti. Sektörün toplam prim üretimi ise 33,4 milyar liraya çıktı. Hayat dışı prim üretiminin hayat sigortası prim üretimlerin göre çok daha yavaş artmasındaki en önemli faktör ise trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması oldu.

Tazminat Miktarı 21 Milyara Çıktı!

Hayat sigortasındaki büyümedeki en önemli faktör ise banka kredi hacmi etkili oldu. Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü ise geçen yıl ile kıyaslandığı zaman yüzde 24 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile aktif büyüklük 143,8 milyar liraya ulaştı. Toplam öz sermaye büyüklüğü incelendiği zaman ise 20 milyar lira olacak açıklandı. Sektörün üstlendiği tazminat miktarı ise  bu yılın ocak ile eylül dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 22 oranında artış göstererek 21 milyar liraya çıktı.

Şirketlerin toplamdaki net dönem karı ise 2,7 milyar liraya tekabül etti. Bilanço karının hayat dışı şirketler için olan kısmı 1,2 milyar liraya, hayat ve emeklilik şirketleri için olan kısmı ise 1,5 milyar liraya tekabül etti.

8 Aralık tarihi itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcı sayısı 6,9 milyona, fon büyüklüğü ise 75,9 milyar liraya çıktı.

6 Aralık tarihi itibariyle otomatik katılım sistemine giren 7,9 milyon çalışan oldu. Bu rakamın 3,5 milyonu ise sözleşmeli olarak devam etti. Cayma oranı ise yüzde 54 olarak açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.