Ana SayfaSigortaSigorta Şirketleri Yüzde 14,9 Büyüdü! Üstlenilen Tazminat 21 Milyara Çıktı!

Sigorta Şirketleri Yüzde 14,9 Büyüdü! Üstlenilen Tazminat 21 Milyara Çıktı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Türkiye Sigorta Birliği (TSB) açıklamalarına göre, sigorta sektörünün prim üretimi geçen yıl ile kıyaslandığından hayat dışı brançlarda yüzde 10,4 oranında, hayat sigortalar branşında ise yüzde 49,2 oranında büyüme gözlemlendi. Sektörde toplamda ise yüzde 14,9 oranında büyüme görüldü.

  Sektörün Toplam Prim Üretimi 33 Milyar Liraya Çıktı!

  Açıklanan sonuçlar ile hayat dışı sigortaların prim üretimi 28,4 milyar liraya, hayat sigortalarının prim üretimi ise 5 milyar liraya tekabül etti. Sektörün toplam prim üretimi ise 33,4 milyar liraya çıktı. Hayat dışı prim üretiminin hayat sigortası prim üretimlerin göre çok daha yavaş artmasındaki en önemli faktör ise trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması oldu.

  Tazminat Miktarı 21 Milyara Çıktı!

  Hayat sigortasındaki büyümedeki en önemli faktör ise banka kredi hacmi etkili oldu. Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü ise geçen yıl ile kıyaslandığı zaman yüzde 24 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile aktif büyüklük 143,8 milyar liraya ulaştı. Toplam öz sermaye büyüklüğü incelendiği zaman ise 20 milyar lira olacak açıklandı. Sektörün üstlendiği tazminat miktarı ise  bu yılın ocak ile eylül dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 22 oranında artış göstererek 21 milyar liraya çıktı.

  Şirketlerin toplamdaki net dönem karı ise 2,7 milyar liraya tekabül etti. Bilanço karının hayat dışı şirketler için olan kısmı 1,2 milyar liraya, hayat ve emeklilik şirketleri için olan kısmı ise 1,5 milyar liraya tekabül etti.

  8 Aralık tarihi itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcı sayısı 6,9 milyona, fon büyüklüğü ise 75,9 milyar liraya çıktı.

  6 Aralık tarihi itibariyle otomatik katılım sistemine giren 7,9 milyon çalışan oldu. Bu rakamın 3,5 milyonu ise sözleşmeli olarak devam etti. Cayma oranı ise yüzde 54 olarak açıklandı. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  66TakipçilerTakip Et
  2,234TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

  ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

  Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

  Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

  Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

  Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

  Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

  Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

  Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

  Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

  Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...