Ana SayfaSigortaSigorta Şirketleri Yüzde 14,9 Büyüdü! Üstlenilen Tazminat 21 Milyara Çıktı!

Sigorta Şirketleri Yüzde 14,9 Büyüdü! Üstlenilen Tazminat 21 Milyara Çıktı!
S

-

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) açıklamalarına göre, sigorta sektörünün prim üretimi geçen yıl ile kıyaslandığından hayat dışı brançlarda yüzde 10,4 oranında, hayat sigortalar branşında ise yüzde 49,2 oranında büyüme gözlemlendi. Sektörde toplamda ise yüzde 14,9 oranında büyüme görüldü.

Sektörün Toplam Prim Üretimi 33 Milyar Liraya Çıktı!

Açıklanan sonuçlar ile hayat dışı sigortaların prim üretimi 28,4 milyar liraya, hayat sigortalarının prim üretimi ise 5 milyar liraya tekabül etti. Sektörün toplam prim üretimi ise 33,4 milyar liraya çıktı. Hayat dışı prim üretiminin hayat sigortası prim üretimlerin göre çok daha yavaş artmasındaki en önemli faktör ise trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması oldu.

Tazminat Miktarı 21 Milyara Çıktı!

Hayat sigortasındaki büyümedeki en önemli faktör ise banka kredi hacmi etkili oldu. Sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerinin aktif büyüklüğü ise geçen yıl ile kıyaslandığı zaman yüzde 24 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile aktif büyüklük 143,8 milyar liraya ulaştı. Toplam öz sermaye büyüklüğü incelendiği zaman ise 20 milyar lira olacak açıklandı. Sektörün üstlendiği tazminat miktarı ise  bu yılın ocak ile eylül dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemlerine kıyasla yüzde 22 oranında artış göstererek 21 milyar liraya çıktı.

Şirketlerin toplamdaki net dönem karı ise 2,7 milyar liraya tekabül etti. Bilanço karının hayat dışı şirketler için olan kısmı 1,2 milyar liraya, hayat ve emeklilik şirketleri için olan kısmı ise 1,5 milyar liraya tekabül etti.

8 Aralık tarihi itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki katılımcı sayısı 6,9 milyona, fon büyüklüğü ise 75,9 milyar liraya çıktı.

6 Aralık tarihi itibariyle otomatik katılım sistemine giren 7,9 milyon çalışan oldu. Bu rakamın 3,5 milyonu ise sözleşmeli olarak devam etti. Cayma oranı ise yüzde 54 olarak açıklandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,349TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol