Ana SayfaEkonomiTÜİK, Tüketici Güven Endeksini Açıkladı!

TÜİK, Tüketici Güven Endeksini Açıkladı!

-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın son ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, bu yılın son ayında bir önceki ay ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,1 oranında düşüş gösterdi. Bunun sonucunda da bu yılın kasım döneminde 65,2 olan tüketici güven endeksi aralık döneminde 65,1 olarak açıklandı.

Hanenin Maddi Durum Beklentisi Arttı

Hanenin maddi durum beklenti endeksi ise aralık ayında yüzde 0,3 oranında yükseldi ve bu yükseliş ile 84,4 olarak açıklandı. Söz konusu artış, gelecek 1 yıllık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerde düşüş gösterdi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Yükseldi!

Genel ekonomik durum beklenti endeksi ise bu dönemde yüzde 0,5 oranında yükseldi. Kasımda 87,1 olarak açıklanan veri 87,5’e yükseldi. Söz konusu artış, gelecek 1 yıllık dönem içinde genel ekonomik durumunda daha kötü olacağını beklentisindeki tüketicilerin kasım ayına göre düşüş göstermesine işaret ediyor.

İşsiz sayısı beklenti endeksi incelendiği zaman ise yüzde 0,5 oranında düşüş meydana geldiği gözlemlendi. Bu düşüş ile birlikte aralık ayındaki işsiz sayısı beklenti endeksi 70,6 olarak açıklandı. Söz konusu düşüş ise gelecek 1 yıllık dönem içindeki işsiz sayısında gerileme bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi incelendiği zaman yine düşüş gözlemlendi. Söz konusu düşüş yüzde 2,9’a tekabül etti. Bu düşüş ile kasım döneminde 18 olan endeksi aralık döneminde ise 17,5 olarak açıklandı. Bu düşüş ile birlikte ise gelecek 1 yıllık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin kasım ayına göre düştüğünü göstermekte.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,368BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler