Ana SayfaEkonomiTÜİK, Tüketici Güven Endeksini Açıkladı!

TÜİK, Tüketici Güven Endeksini Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın son ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu işbirliği ile yürütülen anket sonuçlarına göre tüketici güven endeksi, bu yılın son ayında bir önceki ay ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,1 oranında düşüş gösterdi. Bunun sonucunda da bu yılın kasım döneminde 65,2 olan tüketici güven endeksi aralık döneminde 65,1 olarak açıklandı.

Hanenin Maddi Durum Beklentisi Arttı

Hanenin maddi durum beklenti endeksi ise aralık ayında yüzde 0,3 oranında yükseldi ve bu yükseliş ile 84,4 olarak açıklandı. Söz konusu artış, gelecek 1 yıllık dönemde hanenin maddi durumunun daha kötü olacağını bekleyenlerde düşüş gösterdi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Yükseldi!

Genel ekonomik durum beklenti endeksi ise bu dönemde yüzde 0,5 oranında yükseldi. Kasımda 87,1 olarak açıklanan veri 87,5’e yükseldi. Söz konusu artış, gelecek 1 yıllık dönem içinde genel ekonomik durumunda daha kötü olacağını beklentisindeki tüketicilerin kasım ayına göre düşüş göstermesine işaret ediyor.

İşsiz sayısı beklenti endeksi incelendiği zaman ise yüzde 0,5 oranında düşüş meydana geldiği gözlemlendi. Bu düşüş ile birlikte aralık ayındaki işsiz sayısı beklenti endeksi 70,6 olarak açıklandı. Söz konusu düşüş ise gelecek 1 yıllık dönem içindeki işsiz sayısında gerileme bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi incelendiği zaman yine düşüş gözlemlendi. Söz konusu düşüş yüzde 2,9’a tekabül etti. Bu düşüş ile kasım döneminde 18 olan endeksi aralık döneminde ise 17,5 olarak açıklandı. Bu düşüş ile birlikte ise gelecek 1 yıllık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin kasım ayına göre düştüğünü göstermekte.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.