Yeniden Değerleme Oranı Artırıldı! Konuyla İlgili Tebliğ Resmen Yayınlandı!

0

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), petrol, sıvılaştırılmış petrol gazları, doğalgaz ve elektrik piyasalarında gelecek yıl içinde uygulanacak olan para cezaları, 2018’in başında geçerli olmak üzere tekrardan değerleme oranında yüzde 14,47 oranında yükseltildi.

EPDK’nın konu ile ilgili tebliği ise, bugün resmen Resmi Gazete’de yayınladı.

Açıklanan bilgilere göre EPDK, elektrik, LPG ve petrol piyasasındaki kanunlarının ilgili maddeleri kapsamındaki para cezalarını, 1 Ocak 2018 tarihinden olmak üzere, yüzde 14,47’lik artış yapma kararı aldı. Gelecek sene, yazılı ihtira rağmen doğalgaz ve elektrik piyasalarında mevzuat dışı durumları sürdürenler için 631 bin 251 lira ile 1 milyon 262 bin 510 lira arasında ceza uygulanacak. Benzer şekilde Petrol Piyasası Kanunu kapsamında da lisans almadan lisansa tabi faaliyetlerin yapılması halinde ise 283 lira ile 1 milyon 436 bin 30 lira arasında yaptırım sağlanacak.

Sektörde 2018’de uygulanacak diğer para cezalarından biri de kaçak akaryakıt ya da sahte ulusal market elde etme, satma, lisansa teşkil eden belgelerde yer almayan aykırı sabit yahut seyyar tank, düzenek yahut ekipmanı olan bayinin sözleşme yaptığı dağıtıcılara 359 bin 7 Türk Lirası ceza uygulanacak.

Dağıtıcı hariç tutulmak üzere dağıtıcı ve onların bayilerinden akaryakıt ikmali yapılması, hile ya da tağşiş amacı ile akaryakıta katılabilinecek ürünlerin akaryakıta katılması ile istasyonda bulundurulması kapsamında 244 bin 124 Türk Lirası tutarında ceza verilecek.

Elektrik Piyasası Kanunu ile Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Kanunu kapsamında da lisansız faaliyetler ilk sırada yer almak üzere kanun dışı durumlarda ise 204 lira ile 1 milyon 52 bin 90 lira arasında ceza uygulanacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın