ATM Kullanımında Önemli Değişiklik! Farklı Banka ATM’lerinden Alınan Ücretler…

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ülke genelinde farklı bankaların ATM’lerinden işlem gerçekleştirilirken kesilen komisyonlarda değişiklik yaptı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye genelinde farklı bankaların ya da kuruluşların ATM’leri üzerinden gerçekleştirilen işlemler için alınan komisyon ücretlerinde değişikliğe gitti. İşlem yapılan kuruluşa, yapılan işlem karşılığında ödenen tutar ile, bu tutarın yüzde 15’ine kadar belirlenecek olan bir tutar toplamının aşmaması yönünde karar veren BDDK, ilgili detayın tüketici ile kuruluş arasında düzenlenen sözleşme çerçevesinde belirleneceğini, işlem anında finansal tüketicinin onayı alınarak da tahsil edileceğini bildirdi.

İlgili değişiklik “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”te yayınlandı. Yapılan bu değişiklik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girmiş oldu. Alınan bu karar kapsamında 3 Ekim 2014 tarihli olan, 29138 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yönetmeliğin on dördüncü maddesinde yenilik yapılmış oldu.

İlginizi Çekebilir:  2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

Komisyon Oranları Değişti!

Yapılan bu yenilik, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı’nın hükümleri gereğince yürüttüğü bildirildi. Resmi Gazete’de uygulamaya koyulan yeni madde doğrultusunda vatandaşların farklı bankalara ya da finans kuruluşlarına ait ATM’leri kullanarak gerçekleştirdikleri işlemlerden alınan ücretlerde değişiklik yapıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girerken, bu değişiklik sayesinde vatandaşların gerçekleştirecekleri işlemler doğrultusunda, işlem gerçekleştirilecek ATM’nin ait olduğu kuruluşa, işlemin gerçekleştirilmesi için kart sağlayan kuruluş tarafından ödenecek tutarın yüzde 15’ine kadar belirlenebilecek toplam tutarı aşmamasına karar verildi.

Yapılan bu değişiklik sonrasında, vatandaşlar farklı ATM’lerden işlem gerçekleştirirken, karşılarına çıkan ekrandan komisyon kesintisi için yine onay vermeleri gerekecek. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,307TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Alternatif Bank Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

Alternatif Bank tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin...

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.