Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nün Vakıf Hisseleri Hazine’ye Devredildi!

0

Öncesinde planlanan hisse devri işlemi, 696 sayısı KHK ile resmen hayata geçirildi. Vakıfbanktaki tüm vakıf hisseleri Hazine’ye resmen devredildi.

OHAL’e ilişkin çıkarılan 696 sayısı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Resmi Gazete’de resmen yayınlandı.

Açıklanan bilgilere göre, Vakıfbank’ın hisselerinden, diğer tüm mülhak vakıflara ait olanlar hariç olmak üzere, Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisselerinin tümü Hazine’ye devredilecek.

3 farklı şirket ile yapılan değerleme çalışma sonucunda belirtilen değerlerin ortalaması baza alınarak Bakanlar Kurulu tarafından belirlenerek değer hisse değeri üzerinden hesaplanacak bedel üzerinden devir işlemleri gerçekleştirilecek.

Bedeli belirlenen hisselerin tümü Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girdiği zamanın takibindeki 1 haftalık dönem içerisinde Hazine Müsteşarlığı adına Banka pay defterinde kayıt altına alınacak. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki kanun kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen devir bedeli karşılığında eşit tutarlarda 5 farklı vadeli kira sertifikası, devir tarihi valörlü olmak üzere, bütçenin gider ve gelir hesaplarıyla ilişkilendirilmeden hisse sahibi vakıfları temsil eden Vakıflar Genel Müdürlüğüne ihraç edilecek.

İlginizi Çekebilir:  Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Ağustos 2022!

İhraç edilen sertifikaların birincisi 2 ay vadeli olarak, geriye kalan diğer 4 kira sertifikası ise 1,2,3 ve 4 yıl vadeli olarak ihraç edilecek.

Vakıfbank’ın C Grubu hissedarları arasında bulunan Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfının, kurulun karar sonrasındaki sürecinden 120 gün içerisinde bankaya müracaat edilmesi halinde, hisselerin Hazine Müsteşarlığı tarafından devir alınması işlemlerinden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Yetkili olacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın