Ana SayfaGündemVakıfbank Genel Müdürlüğü'nün Vakıf Hisseleri Hazine'ye Devredildi!

Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nün Vakıf Hisseleri Hazine’ye Devredildi!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Öncesinde planlanan hisse devri işlemi, 696 sayısı KHK ile resmen hayata geçirildi. Vakıfbanktaki tüm vakıf hisseleri Hazine’ye resmen devredildi.

OHAL’e ilişkin çıkarılan 696 sayısı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Resmi Gazete’de resmen yayınlandı.

Açıklanan bilgilere göre, Vakıfbank’ın hisselerinden, diğer tüm mülhak vakıflara ait olanlar hariç olmak üzere, Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği A ve B grubu hisselerinin tümü Hazine’ye devredilecek.

3 farklı şirket ile yapılan değerleme çalışma sonucunda belirtilen değerlerin ortalaması baza alınarak Bakanlar Kurulu tarafından belirlenerek değer hisse değeri üzerinden hesaplanacak bedel üzerinden devir işlemleri gerçekleştirilecek.

Bedeli belirlenen hisselerin tümü Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girdiği zamanın takibindeki 1 haftalık dönem içerisinde Hazine Müsteşarlığı adına Banka pay defterinde kayıt altına alınacak. Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkındaki kanun kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen devir bedeli karşılığında eşit tutarlarda 5 farklı vadeli kira sertifikası, devir tarihi valörlü olmak üzere, bütçenin gider ve gelir hesaplarıyla ilişkilendirilmeden hisse sahibi vakıfları temsil eden Vakıflar Genel Müdürlüğüne ihraç edilecek.

İhraç edilen sertifikaların birincisi 2 ay vadeli olarak, geriye kalan diğer 4 kira sertifikası ise 1,2,3 ve 4 yıl vadeli olarak ihraç edilecek.

Vakıfbank’ın C Grubu hissedarları arasında bulunan Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfının, kurulun karar sonrasındaki sürecinden 120 gün içerisinde bankaya müracaat edilmesi halinde, hisselerin Hazine Müsteşarlığı tarafından devir alınması işlemlerinden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Yetkili olacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.