Ana Sayfa Ekonomi Ekmek Fiyatları Ne Olacak? Konu Bakanlığa Taşınıyor!

Ekmek Fiyatları Ne Olacak? Konu Bakanlığa Taşınıyor!

-

Ekmek fiyatlarında yapılacak güncelleme halen netlik kazanmadı. Fiyatların sabit tutularak gramajın azaltılması fikri kesinliğini kazanmamış durumda iken, fiyatların belirlenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na görüş sorulacak.

2018 yılı itibariyle uygulanacak yolan azami fiyat tarifelerinin belirlenmesi konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre, ekmek fiyat tarifesinin belirlenmesi aşamasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na da görüş sorulması gerekecek.

Fiyat Belirlenmesi Aşamasında Kurul Kurulacak!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanıp, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik birçok konuda yenilik getiriyor. Yapılan bu düzenlemeye göre, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde tanımlanmış olan ekmek fiyatları belirlenmesi aşamasında, fiyatları belirleme konusunda görev alan odanın yönetim kurulu 15 günlük süreç içerisinde Ticaret İl Müdürü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile, esnaf ve sanatkârları odaları birliği ve tarifeyi düzenlemekte olan oda ve belediyenin temsilcilerinden oluşan bir heyetin değerlendirmesi alınması gerekecek.

Bir araya gelen bu heyetin konu hakkındaki değerlendirmesi ve konu ile alakalı meslek komitelerinin görüşünün dikkate alınması gerekirken, yönetim kurulu tarafından oluşturulacak olan Ekmek Tarifesi’ne ilişkin teklif Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da görüşüne sunulup, en son aşamada oda meclisinin onayına getirilecek.

Aynı konu ile alakalı yönetmelikte değişiklik yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK)’in Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,408BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,417TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler