Ana SayfaGündemTaşeronlara Kadro Verilecek, 115 Bin İşveren İşsiz Kalacak!

Taşeronlara Kadro Verilecek, 115 Bin İşveren İşsiz Kalacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan taşeron düzenlemesi sonrasında, kamuda çalışmakta olan taşeron işçilerin kadroya alınması, doğrudan ve dolaylı olarak büyük bir maliyet ortaya çıkartıyor.

Toplamda 1 milyon 20 bin taşeron işçinin kamuda kadroya alınması yönünde çıkartılan KHK sonrasında Türkiye’nin önemli bir maliyeti ortaya çıktı. İş yapma sistemini kökünden değiştirecek olan bu değişiklik, ilk etapta kamu alımlarının neredeyse yüzde 30’unu oluşturan taşeron iş ve hizmet alımlarını tamamıyla sona erdirmiş durumda. Ortaya çıkartılan bu düzenleme ile birlikte, taşeron işçi kapsamında çalışmakta olan işçiler için özlük hakları ile alakalı sorunlar giderilmiş iken, aynı zamanda kamuya bu kapsamda iş yapmakta olan 17 bin taşeron şirketin sahip oldukları ve iş yapma aşamasında kullanılan aletlerin akıbeti ise yeni bir tartışma konusunu fitilledi.

Alet ve Makineler Devlet Tarafından Satın Alınacak Ya Da Kiralanacak!

Geçtiğimiz gün çıkartılan KHK doğrultusunda devam etmekte olan taşeron işçi sözleşmelerinin tamamının feshedilmesi beklenirken, aynı zamanda bir formül belirlenip, bu formül doğrultusunda idareler, yüklenici firmalara tazminat ödemesi gerçekleştirecek. Taşeron şirketler tarafından iş yapımında kullanılan makinelerin bir kısmı da devlet tarafından satın alınacak ya da kiralama usulüne göre devlet tarafından kiralanacak.

İdarelere sözleşme usulüne göre hizmet veren firmaların işverenlerinin Türkiye genelinde sahip olduğu büyüklük ise 17 bin işverene ulaşmış durumda. Bir platform altında toplanan işverenler de çözüm önerilerini rapor haline getiren hem Başbakan’a, hem de bakanlara ilettiler. 2017 yılının ilk 6 aylık sürecinde kamu alımlarının 100 milyar Türk Lirası’na ulaştığı, bu alımların yaklaşık 30,7 milyar Türk Lirası’na tekabül eden kısmını hizmet alımlarının oluşturduğu, henüz istatistiklere yansımamış olan veriler ile birlikte toplam rakamın 70 milyar Türk Lirası düzeyinde olduğu tahmin ediliyor.

Taşeron işçilerin kadroya alınası konusunda, işverenleri kapsayan 17 bin rakamı, en az iki ortaklı ve ortalama 5 idari elemanlı olunması kapsamında 85 ila 119 bin kişinin doğrudan işsiz kalmasını sağlaması da gündeme gelirken, aynı zamanda bu taahhüt firmalarının bankalara olan 8,5 milyar Türk Lirası düzeyindeki borçlarının da herhangi bir ödeme imkânı kalmamış olacak.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,239TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.