Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Google Haberlere Abone Ol:

Gözler, 2018 yılında uygulanacak olan asgari ücretin ne zaman açıklanacağına çevrildi. 3 turu kapsayan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 yılı itibariyle uygulanacak olan asgari ücret kararının cuma günü itibariyle açıklanmasını planlıyor. Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre ilk 3 turluk asgari ücret görüşmelerinden herhangi bir sonuç alınamaması doğrultusunda, haftanın ve yılın son iş günü olan 29 Aralık Cuma günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenecek olan toplantı sonrasında asgari ücret açıklanacak.

Görüşmelerden Sonuç Çıkmadı

Asgari ücret cuma günü belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücret görüşmelerinin düzenlendiği üç turluk toplantıda karara bağlanılamaması sebebiyle Cuma günü son bir toplantı düzenleyip, asgari ücreti belirleyecek. Görüşmeler esnasında Türk-İş tarafından talep edilen asgari ücretin net bin 893 Türk Lirası’na tekabül etmesi sonrasında işverenleri temsil eden TİSK’in bu rakamın çok yüksek olduğunu ifade etmesi sebebiyle görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, asgari ücretin pozitif bir yol sonu havası yaratmasını umduğunu, açıklanacak asgari ücretin 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacağını, Cuma günü gerçekleştirilecek toplantı sonrasında asgari ücretin açıklanacağını ifade etmişti.

29 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen 4. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı sonrasında bu yıl için uygulanacak asgari ücret, dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüten Mehmet Müezzinoğlu tarafından net bin 404, brüt bin 777,50 Türk Lirası olarak açıklanmıştı. Bu yıl boyunca uygulanan bu asgari ücretin işveren için toplam maliyeti ise 2 bin 88,56 Türk Lirası’na tekabül ediyor olup, sosyal güvenlik priminden yüzde 5 oranında indirim ve 100 Türk Lirası tutarında aylık destek sunulmuştu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Emlak Katılım İş İlanları: Temmuz 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Temmuz

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Temmuz

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Garanti BBVA İş İlanları: 2022 Temmuz (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.