Yemek Kartı Boykotu Ertelendi! Bakanlık El Attı!

Google Haberlere Abone Ol:

Yüksek komisyon oranları sebebiyle Türkiye genelinde lokantalar tarafından 27 Aralık tarihinde yemek kartlarına yönelik planlanan boykot ileri bir tarihe ertelenirken, komisyon oranlarının tekrar belirlenmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde çalışma başlatıldı.

Yüksek komisyon oranları sebebiyle bir türlü uzlaşamayan yemek firmaları ve yemek kartı firmaları, sonucu boykot kararında bulmuş, 27 Aralık 2017 tarihinde ülke genelindeki tüm restoranlarda boykot yapılmasına karar vermişti. Orta yol bulunamayan bu tartışmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı el attı. Bakanlık, yemek kartlarını ve yemek çeklerini ilgilendiren alakalı mevzuatta yer alan boşluğu kapatmak için çalışmalara başladı.

Sektör temsilcileri ile görüşmelere başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yemek kartı uygulamaları konusunda esnafların mağdur olmaması için harekete geçti. Sorunun çözümü için yemek kartı hizmeti vermekte olan şirketlerle, kamu kurumlarıyla, üye işyerlerini temsil eden meslek kuruluşlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle farklı zamanlarda bir araya gelerek toplantı düzenleyen Bakanlık, sorunların paydaşlarla istişare edilerek çözülmesini hedefliyor.

Sorunlar Tespit Edildi

Düzenlenen görüşmeler kapsamında ana sorunların sırası ile; iskonto uygulaması yapılması, komisyon oranlarının çok yüksek olması, yemek kartları ile gıda sektörü dışında alışveriş yapılması ve bu alanları düzenlemekte olan herhangi bir mevzuatın bulunmamasını ortaya çıkartan Bakanlık, mevzuat düzenlemesi için kolları sıvadı.

Düzenlenecek olan yeni mevzuat ile birlikte sektördeki temel sorunların ortadan kaldırılması hedeflenirken, bir yönetmelik ile birlikte komisyon oranları gibi tüm unsurların da sabit bir standarda kavuşturulması planlanıyor. Hazırlanacak olan mevzuat ile alakalı çalışmaların da 2018 yılının ilk yarısındaki dönem içerisinde tamamlanması ve kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
52TakipçilerTakip Et
2,308TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2022 Temmuz Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2022 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Temmuz)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Temmuz 2022!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Denizbank 48 Farklı İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alımları Yapıyor!

Denizbank, Mobil Satış Temsilcisi kadrosunda, sahada aktif olarak bankanın ürünlerinin satışı gerçekleştirecek banka personeli alımı gerçekleştirecek.