Ana Sayfa Gündem Yemek Kartı Boykotu Ertelendi! Bakanlık El Attı!

Yemek Kartı Boykotu Ertelendi! Bakanlık El Attı!

-

Yüksek komisyon oranları sebebiyle Türkiye genelinde lokantalar tarafından 27 Aralık tarihinde yemek kartlarına yönelik planlanan boykot ileri bir tarihe ertelenirken, komisyon oranlarının tekrar belirlenmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde çalışma başlatıldı.

Yüksek komisyon oranları sebebiyle bir türlü uzlaşamayan yemek firmaları ve yemek kartı firmaları, sonucu boykot kararında bulmuş, 27 Aralık 2017 tarihinde ülke genelindeki tüm restoranlarda boykot yapılmasına karar vermişti. Orta yol bulunamayan bu tartışmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı el attı. Bakanlık, yemek kartlarını ve yemek çeklerini ilgilendiren alakalı mevzuatta yer alan boşluğu kapatmak için çalışmalara başladı.

Sektör temsilcileri ile görüşmelere başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yemek kartı uygulamaları konusunda esnafların mağdur olmaması için harekete geçti. Sorunun çözümü için yemek kartı hizmeti vermekte olan şirketlerle, kamu kurumlarıyla, üye işyerlerini temsil eden meslek kuruluşlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle farklı zamanlarda bir araya gelerek toplantı düzenleyen Bakanlık, sorunların paydaşlarla istişare edilerek çözülmesini hedefliyor.

Sorunlar Tespit Edildi

Düzenlenen görüşmeler kapsamında ana sorunların sırası ile; iskonto uygulaması yapılması, komisyon oranlarının çok yüksek olması, yemek kartları ile gıda sektörü dışında alışveriş yapılması ve bu alanları düzenlemekte olan herhangi bir mevzuatın bulunmamasını ortaya çıkartan Bakanlık, mevzuat düzenlemesi için kolları sıvadı.

Düzenlenecek olan yeni mevzuat ile birlikte sektördeki temel sorunların ortadan kaldırılması hedeflenirken, bir yönetmelik ile birlikte komisyon oranları gibi tüm unsurların da sabit bir standarda kavuşturulması planlanıyor. Hazırlanacak olan mevzuat ile alakalı çalışmaların da 2018 yılının ilk yarısındaki dönem içerisinde tamamlanması ve kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,414BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler