Ana SayfaGündemYemek Kartı Boykotu Ertelendi! Bakanlık El Attı!

Yemek Kartı Boykotu Ertelendi! Bakanlık El Attı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Yüksek komisyon oranları sebebiyle Türkiye genelinde lokantalar tarafından 27 Aralık tarihinde yemek kartlarına yönelik planlanan boykot ileri bir tarihe ertelenirken, komisyon oranlarının tekrar belirlenmesi adına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde çalışma başlatıldı.

Yüksek komisyon oranları sebebiyle bir türlü uzlaşamayan yemek firmaları ve yemek kartı firmaları, sonucu boykot kararında bulmuş, 27 Aralık 2017 tarihinde ülke genelindeki tüm restoranlarda boykot yapılmasına karar vermişti. Orta yol bulunamayan bu tartışmalara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı el attı. Bakanlık, yemek kartlarını ve yemek çeklerini ilgilendiren alakalı mevzuatta yer alan boşluğu kapatmak için çalışmalara başladı.

Sektör temsilcileri ile görüşmelere başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yemek kartı uygulamaları konusunda esnafların mağdur olmaması için harekete geçti. Sorunun çözümü için yemek kartı hizmeti vermekte olan şirketlerle, kamu kurumlarıyla, üye işyerlerini temsil eden meslek kuruluşlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle farklı zamanlarda bir araya gelerek toplantı düzenleyen Bakanlık, sorunların paydaşlarla istişare edilerek çözülmesini hedefliyor.

Sorunlar Tespit Edildi

Düzenlenen görüşmeler kapsamında ana sorunların sırası ile; iskonto uygulaması yapılması, komisyon oranlarının çok yüksek olması, yemek kartları ile gıda sektörü dışında alışveriş yapılması ve bu alanları düzenlemekte olan herhangi bir mevzuatın bulunmamasını ortaya çıkartan Bakanlık, mevzuat düzenlemesi için kolları sıvadı.

Düzenlenecek olan yeni mevzuat ile birlikte sektördeki temel sorunların ortadan kaldırılması hedeflenirken, bir yönetmelik ile birlikte komisyon oranları gibi tüm unsurların da sabit bir standarda kavuşturulması planlanıyor. Hazırlanacak olan mevzuat ile alakalı çalışmaların da 2018 yılının ilk yarısındaki dönem içerisinde tamamlanması ve kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...