Ana SayfaGündemEngellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası! 1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek!

Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası! 1 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği’nde değişiklik yapıldı.

  Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı söz konusu değişikliği resmen açıkladı.

  Motor silindir hacmine bakmadan, hesaplamaları yapılan ÖTV ile diğer tüm vergiler dahil edilmek üzere 200 bin Türk Lirası altında olan tüm binek otomobil, arazi taşıtı, ATV, panelvan, cip ve benzeri gibi araçların, engellilik derece yüzde 90 düzeyinde ya da çok daha fazla olan malul ya da engelliler tarafından 5 sene bir kez olmak şartı ile ilk iktisabı Özel Tüketim Vergisinden istisna tutuldu.

  100 Liraya Aşmayan Kesirler Dikkate Alınmayacak

  İktisap edilebilinecek araçlara ilişkin olarak söz konusu değerin üst sınırı, belirlenen yeniden değerleme oranında yükseltilere uygulanacak. Söz konusu hesaplamalarda ise 100 Türk Lirasının üzerine çıkmayan kesirler ise dikkate alınmayacak. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespiti yapılan değerin yarısına kadar olan kısmı için artırmaya yetkili kıldı.

  1 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek!

  Malul ile engellilerin kullanımlarına mahsus olan eşya gümrük vergileri de alınmayacak. Diğer olarak tanımlanan araçlar ise ÖTV ile KDV dahil olmak üzere gümrük vergileri kapsamında istisna uygulanmaması halinde belirlenecek gümrükleşmiş değeri 200 bin Türk Lirasının üzerine çıkan ithalat istisnasından da hariç olarak tutuldu. Bunun neticesinde değeri söz konusu tutarın altında olan araçların satın alınması da mümkün hale geldi. Gümrükleşmiş değeri, bunun gibi belirlenen değerin üzerine çıkan araç ithal etmek isteyen engelli ve malulların, ilgili gümrük idaresine Özel Tüketim Vergisinin beyan edilip ödenmesi gerekecek. Söz konusu tebliğ ise 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren resmen yürürlüğe girecek.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,239TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Türkiye İş Bankası Kurumsal Müşteri İlişkileri Yöneticisi Alacak!

  Türkiye İş Bankası, banka iş ilanları kapsamında yayımladığı yeni bir ilanla personel alımı yapacağını...

  Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

  Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

  Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

  Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

  Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

  Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

  Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

  Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.